Dla kilku z powyżej opisanych wyróżników można odpowiednio ograniczać zakres działania. Należą do nich te wyróżniki, które na wyżej omawianej liście mają przed nazwą [TYP]. Kwadratowy nawias oznacza, że dostępne jest opcjonalne ograniczenie.
Możliwe wartości TYP-u dotyczą z jednym wyjątkiem (K150, patrz niżej) typu funkcji i zamknięcia pomieszczeń zgodnie z normą DIN277. Jeśli jeden z możliwych wariantów stoi między „zmienną” i wyróżnikiem, powoduje, że podczas przeliczania eksportowanych wartości tylko te części zostaną użyte, które spełniają odpowiednie ograniczenie.
Podczas obliczeń zostaną zatem użyte tylko takie pomieszczenia lub elementy (np. okna pomieszczeń) zdefiniowane w hierarchii (patrz następny rozdział) „pod” pomieszczeniami, dla których zdefiniowane jest ograniczenie.
Należy pamiętać, że tylko takie „zmienne” mogą być wyróżniane za pomocą [TYP], które znajdują się w hierarchii „ponad” pomieszczeniami, a więc @Mieszkanie, @Zamkniecie, @Budynek i @Kondygnacja. Powód jest prosty: dla wszystkich stopni hierarchii poniżej nie jest konieczna i nie jest możliwa dokładniejsza specyfikacja, ponieważ poprzez odpowiednie ustawienia wartości są już dokładnie zdefiniowane.
Od wersji 5.0 programu ArCon+ można używać słowa kluczowego [Typ] również bezpośrednio dla pomieszczeń. Ma to sens szczególnie podczas eksportu wartości zgodnych z drugim rozporządzeniem o powierzchniach.
Jeśli zatem pomieszczenie, dla którego wprowadzono pozycję [Typ] znajduje się w nadrzędnej pętli - która również używa ograniczenia, ale przeciwstawnego do pomieszczeniu, dla odpowiedniej wartości pomieszczenia pojawi się wartość 0 lub „niezdefiniowane”. Należy zatem unikać takich kombinacji.
W szczególności możliwe wartości dla TYP oznaczają
A Typ zamknięcia użytego pomieszczenia to typ a) (przekryte i zamknięte z każdej strony)
B Typ zamknięcia użytego pomieszczenia to typ b) (przekryte, ale nie zamknięte z każdej strony)
C Typ zamknięcia użytego pomieszczenia to typ c) (zamknięte z każdej strony ale nie przekryte)
GPU Typem powierzchni użytkowej zastosowanego pomieszczenia jest GPU1..GPU6 (funkcją jest jedna z głównych powierzchni użytkowych)
GPU1 Typem powierzchni użytkowej pomieszczenia jest Główna powierzchnia użytkowa 1 wg DIN277
GPU2 Typem powierzchni użytkowej pomieszczenia jest Główna powierzchnia użytkowa 2 wg DIN277
GPU3 Typem powierzchni użytkowej pomieszczenia jest Główna powierzchnia użytkowa 3 wg DIN277
GPU4 Typem powierzchni użytkowej pomieszczenia jest Główna powierzchnia użytkowa 4 wg DIN277
GPU5 Typem powierzchni użytkowej pomieszczenia jest Główna powierzchnia użytkowa 5 wg DIN277
GPU6 Typem powierzchni użytkowej pomieszczeń jest Główna powierzchnia użytkowa 6 wg DIN277
DPU Typem powierzchni użytkowej pomieszczeń jest Dodatkowa powierzchnia użytkowa wg DIN277
PF Typem powierzchni użytkowej pomieszczeń jest Powierzchnia funkcyjna wg DIN277
PK Typem powierzchni użytkowej pomieszczeń jest Powierzchnia komunikacyjna wg DIN277
X Typ powierzchni użytych pomieszczeń nie został podany, tzn. w oknie dialogowym Danych pomieszczeń dla odpowiednich pomieszczeń w zakładce Norma w polu Typ powierzchni użytkowej nie wprowadzono żadnych danych.
K150 Podczas eksportu powierzchni podłogi i odpowiedniego dla niej wzoru (Powierzchniapodl i Wzorpowpodl) w normalnym przypadku zostanie użyta tylko część pomieszczenia o wysokości co najmniej 1,50m. Użycie K150 spowoduje, że powierzchnia podłogi dotyczyć będzie także pozostałej części pomieszczenia, a więc powierzchni, której wysokość jest mniejsza niż 1,50 m. Rozróżnienie to jest ważne dla pomieszczeń poddaszy. Obowiązuje: @pomieszczenie.PowPodl + @Pomieszczenie.K150.PowPodl = całkowita powierzchnia pomieszczenia.
KMin, GMin, KMax, GMax, ZMinMax
Znaczenie tych „ograniczników” jest zasadniczo takie samo jak K150. Używane są
jedynie inne zasady podczas obliczania Powpodl wzgl. Wzorpowpodl. Używane są tu
ustawienia, wprowadzane w zakładce II.BV/PoMIV okna dialogowego
Infobud/Norma
Din277/II.BV/WoFIV.
W
szczególności obowiązują zasady:
KMin: Inaczej niż dla K150, gdzie
uwzględniane są tylko powierzchnie o wysokości poniżej 1.50 m, dla KMin jako
wysokość graniczna używana jest dolna linia wysokościowa. Współczynniki
nie są tu uwzględniane.
GMin: Jak KMin, tylko dla GMin
zastosowane będą powierzchnie o wysokości w świetle większej niż dolna
linia wysokościowa.
KMax, GMax: Wie KMin und GMin, tylko względem górnej linii
wysokościowej.
ZMinMax: Ogranicznika używa się, gdy
używany jest tylko udział powierzchni podłogi, dla którego pomieszczenie ma
wysokość w świetle zawartą pomiędzy dolną i górną linią wysokościową.
IIBV/WoFIV
Użycie IIBV jako ogranicznika prowadzi do tego, że podczas eksportu PowPodl i WzorPowPodl użyte będą wszystkie reguły, wprowadzone w oknie dialogowym Infobud/Norma Din277/II.BV/WoFIV Ostatecznie należy używać IIBV/Rozporządzenia o powierzchni mieszkalnej, aby wygenerować Infobud zgodnie z drugim rozporządzeniem o powierzchniach.
Można stosować kombinacje pojedynczych wariantów TYP-ów. Jedynie konieczne jest przy tym oddzielanie ich kropką. Wymienione wymagania muszą być spełnione równocześnie. Przykładowo, jeśli mają być użyte jedynie pomieszczenia kondygnacji, których typem zamknięcia jest a) oraz posiadają one funkcję GPU1, można to uzyskać poleceniem w rodzaju @Kondygnacja.A.GPU1.Wyróżnik. Sensowne jest stosowanie tylko kombinacji różnych grup TYP-ów, ponieważ kombinacje tej samej grupy wykluczają się wzajemnie. Przykładem bezsensownej kombinacji byłoby @Kondygnacja.A.B.Wyróżnik. Nie powinno się stosować kombinacji elementów następujących grup:
Grupa 1: A, B i C
Grupa 2: HNF, HNF1, HNF2, HNF3, HNF4, HNF5, HNF6, NNF, FF, VF, i X
Grupa 3: K150, KMin, GMin, KMax, GMax, ZMinMax i IIBV
Następujące przykłady powinny wyjaśnić nieco stosowanie TYP-ów:
@Kondygnacja.GPU1.LiczbaPomieszczen podaje liczbę pomieszczeń na kondygnacji, które posiadają Typ powierzchni GPU1.
@Budynek.PF.K150.PowierzchniaPodlogi podaje sumę tych powierzchni budynku, w częściach pomieszczeń o typie powierzchni Powierzchnia Funkcyjna i o wysokości pomieszczenia mniejszej niż 1,50 m.
@Mieszkanie.A.GPU.LiczbaPomieszczen podaje liczbę pomieszczeń mieszkania, które są zamknięte ze wszystkich stron i przekryte oraz mają typy powierzchni użytkowej zdefiniowane jako GPU1,2,3,4,5 lub 6.
Jak wspomniano w rozdziale „Pętle w dokumentach wzorców Info_bud”, pętle zamknięcia mogą być ograniczane za pomocą podwyróżnika TYP. I tak ciąg poleceń
@DlaWszystkich.Zamkniecia.A
@DlaWszystkich.Pomieszczenia
....@Pomieszczenie.Nazwa
@KoniecDlaWszystkich.Pomieszczenia
@KoniecDlaWszystkich.Zamkniecia
powoduje, że osobno wg typu powierzchni użytkowej, wszystkie pomieszczenia o zamknięciu A zostaną wymienione.
Należy pamiętać, że dla końca pętli zamknięcia nie wolno ponownie podawać TYP-u. Podobnie jak dla specyficznych „zmiennych” także i dla pętli zamknięć można tworzyć wielokrotną specyfikację, przy czym dla kombinacji obowiązują tu te same ograniczenia.
Zamiana pierwszej linijki naszego przykładu na @DlaWszystkich.Zamkniecia.A.GPU1 spowodowałoby, że zostaną wymienione wszystkie pomieszczenia o zamknięciu A i typie powierzchni użytkowej GPU1.