Zakładka „Ogólne”

Oprócz pozycji katalogu i zarządzania nimi znajduje się tu, za pomocą których wywoływane są kolejne okienka dialogowe.

9.20.13.3.3.1      Okno dialogowe „Promienie zakrzywienia”

Za pomocą ustawień tych można wpłynąć na przebieg poręczy w jej załamaniach. W górnym wierszu definiowane są zakresy kątów, dla których powinny obowiązywać poniżej znajdujące się promienie, poniżej znajdują się przynależne promienie zakrzywienia. Dla promieni obowiązuje zasada, iż im wyższa wartość, tym bardziej „miękki” jest przebieg balustrady w załamaniach. Efekty działania ustawień są widoczne bezpośrednio na podglądzie 3D po naciśnięciu klawisza OK. Ustawienia nie mają wpływu na prezentację alternatywną 2D w trybie konstrukcji.

9.20.13.3.3.2      Okno dialogowe „Segmentowanie profili okrągłych”

Okienko jest wywoływane guzikiem „Profile okrągłe...”.

Jeśli jest potrzeba dostosowania dokładności prezentacji dla okrągłych profili, można zrobić to w tym okienku. Liczba segmentów oznacza, z ilu segmentów (powierzchni) jest tworzony „okrąg”, tzn. profil okrągły w trybie projektowania w ArCon. Przykładowo okrągły słupek o czterech segmentach byłby prostokątny, niezależnie od tego, że w zakładce Słupki wybrana byłaby opcja „okrągły”. Wszystkie ustawienia są brane pod uwagę, gdy w odpowiednich zakładkach wybrana jest opcja „okrągły”.

9.20.13.3.3.3      Okno dialogowe „Prezentacja alternatywna 2D”

Tutaj można określić, jak balustrada ma zostać przedstawiona w prezentacji architektonicznej w ArCon+. Dostępne są następujące opcje:

    brak: Balustrady są niewidoczne w prezentacji architektonicznej

    pojedyncza linia: prezentacja jest równoznaczna z ciągiem linii jak przy wstawianiu

    podwójna linia: można wprowadzić dodatkowo odstęp między liniami i odsunięcie względem osi balustrady. Odstęp osiowy jest zależy od kierunku rysowania balustrady tzn. gdy jest rysowana prosta balustrada na ekranie roboczym z dołu do góry, dodatnia wartość odsunięcia przesuwa prezentację w prawo, ujemna w lewo. Nie można wybrać obiektu w prezentacji alternatywnej 2D. Jeśli wyświetlanie posiada duże odsunięcie do rzeczywistego obiektu, lewe kliknięcie myszą nie wywołuje żadnej akcji. Należy przełączyć się w normalną prezentację, aby można było wybrać balustradę.

9.20.13.3.3.4      Wyrównanie słupków „Ogólnie...” lub „Wybrane...”

Wyrównanie wszystkich lub poszczególnych słupków można dostosować poprzez okno dialogowe „Wyrównanie bazowe wszystkich słupków” lub „Wyrównanie poszczególnych słupków”.

W oknie dialogowym edycji poszczególnych słupków można po podwójnym kliknięciu na każdym ze słupków przyporządkować nowy kąt. Zmienione punkty są zaznaczane na liście na czerwono. Dla wyrównania bazowego trzech balustrad od lewej do prawej z prostokątnymi słupkami dostępne byłyby następujące opcje

    symetrycznie między sąsiadującymi segmentami

    bez

    zgodnie z następnym segmentem

 

9.20.13.3.3.5      Opcje ścieżki 3D, dodawanie słupków

Jeśli istnieje potrzeba dodania do istniejącej automatycznie utworzonej ścieżki kolejnych punktów (słupków), można uzyskać to poprzez opcje okna dialogowego ścieżki 3D.

Przykład: Rysują Państwo balkon ze swobodną balustradą. Zamocowanie balustrady jest na zewnątrz balkonu Jeden słupek z zamocowaniem bezpośrednio w narożniku balkonu nie może zostać w ten sposób zamocowany. Potrzebne są dwa dodatkowe słupki po obu stronach narożnika. Otwieramy okno dialogowe Opcje ścieżki 3D i uaktywniamy opcję „w poziomych załamaniach”. Odstęp słupków podajemy jako 15 cm. Po opuszczeniu okna dialogowego poprzez OK na podglądzie 3D widoczne są nowe słupki, stworzone w odstępach 15 cm od narożnika balkonu. Teraz pozostaje usunąć słupki z narożników poprzez zakładkę Słupki w obszarze „Nie twórz słupków” poprzez uaktywnienie opcji „na poziomych załamaniach”. Być może zauważą Państwo, że balustrada stworzyła przy obu nowych słupkach część wypełnienia, która nie jest pożądana. Wypełnienia te można usunąć poprzez wprowadzenie minimalnej szerokości wypełnienia w zakładce Wypełnienie, w tym wypadku wystarczy odstęp słupków od narożnika czyli 15cm.Na zakończenie można przesunąć zamocowania i słupki tak, by wzajemnie pasowały i zamocowania były umieszczone na zewnątrz balkonu.