W polu wyboru Określenie można wpisać oznaczenie nowej kondygnacji względnie alternatywnie do tego, wybrać z katalogu wyboru, wstępnie ustalone oznaczenie. To oznaczenie wykorzystywane jest do identyfikacji konstrukcji którą należy określić. To oznaczenie można znaleźć ponownie, w poziomym pasku narzędzi, po potwierdzeniu okna dialogowego za pomocą OK w katalogu wyboru dla aktualnej kondygnacji.
Uwaga: Przy wprowadzeniu w tym miejscu określenia, które już istnieje, ArCon dodaje automatycznie do niego liczbę porządkową, umożliwiającą rozróżnianie poszczególnych kondygnacji.
W polu Uwaga: umieszczane są dodatkowe informacje o danej kondygnacji.
Można określać wysokość definiowanej nowej kondygnacji i dla tej nowej kondygnacji wprowadzać dane odnoszące się do poszczególnych części stropu.
Dla każdej kondygnacji można ustawić predefiniowaną wysokość nadproży dla drzwi i okien. Objawia się to podczas wstawiania tym, że wstępnie podane wysokości parapetów są dopasowywane indywidualnie. Stała wysokość nadproża minus wysokość elementu (okna lub drzwi) daje wynikową wysokość parapetu.
Uwaga: W ArCon strop i znajdujące się pod nim pomieszczenie należą do jednej kondygnacji. Kondygnacja liczy się więc zawsze od górnej krawędzi gotowej podłogi do górnej krawędzi gotowej podłogi na stropie powyżej.
Ze względu na to, że w ArCon strop należy tylko do jednej kondygnacji, to podczas definiowania nowej kondygnacji należy nie tylko określić wysokość kondygnacji ale również wysokości różnych obszarów stropu. Poszczególne pojęcia wynikają z poniższego szkicu.
Hg = Wysokość kondygnacji
Hw = Wysokość ściany
Hr = Wysokość pomieszczenia
GPPW = Górna powierzchnia podłogi wykończonej
GPSS = Górna powierzchnia stropu surowego
Uwaga: Należy pamiętać, że wysokość pomieszczenia jest równa wysokości kondygnacji minus wysokości pojedynczych warstw stropu.
Zazwyczaj wartość ta jest wyszarzona, ponieważ jest wynikową sumowania wysokości poniżej leżących kondygnacji.
Po zdefiniowaniu dokładnie jednej kondygnacji można niezależnie od siebie zmieniać poziom podłogi wykończonej i wysokość kondygnacji. W tym przypadku w zakładce ogólne możliwe jest wprowadzenie zmian w polu Poziom górnej krawędzi podłogi.
Jeśli opcja ta zostanie zaznaczona, na odpowiedniej kondygnacji zostaną wygenerowane automatycznie wymiary zewnętrzne. Stosowanie wymiarowania zewnętrznego dla kondygnacji można później zmienić, poprzez wybór opcji o takiej samej nazwie dla pozycji Edycja aktualnej kondygnacji w menu Kondygnacja lub poprzez za(od)znaczenie dla aktualnej kondygnacji punktu menu Zastosuj wymiarowanie zewnętrzne w menu Widok.