Zakładka „Detale”

W oknie dialogowym dokonać wprowadzić można informacje dotyczące sposobu prezentacji niektórych elementów dachu.

9.20.15.8.2.1      Obszar Okapy/Wiatrownice

W tym podobszarze ustalane jest, czy okap ma być wyposażony w rynnę dachową oraz czy krawędzie dachu mają być przedstawione w rzucie szczegółowym, a jeżeli tak to w jakim. ArCon proponuje cztery opcje dotyczące detali krawędzi dachu.

9.20.15.8.2.1.1   Standardowe ustawienia więźby

Belki drewniane konstrukcji dachowej są standardowo odcinane pionowo przy krawędzi dachu (przy okapach, wiatrownicach i kalenicach dachów jednospadowych):

Krawędzie dachu wyposażane są często ze względów estetycznych lub konstrukcyjnych na przykład w podbicie okapu. Do szczegółowego wykończenia krawędzi dachu mamy do dyspozycji następujące detale.

9.20.15.8.2.1.2   Detale elementów drewnianych

    Widoczne główki krokwi w obszarach okapu dachu.

h h określa tutaj wysokość krokwi, l długość zbieżności oraz t głębokość tej zbieżności. Długość i głębokość zwężenia można określić w obszarze widoczne główki płatwi.

    Standardowe podbicie okapu z pionową stroną czołową i poziomym szalunkiem podbicia okapu względem ściany zewnętrznej.

    Podbicie okapu z ukośną stroną czołową, poziomym szalunkiem podbicia względem ściany zewnętrznej i oblicówką wiatrownicy.

Oblicówka wiatrownicy jest dołączona i dokładnie dopasowana do strony czołowej okapu. W taki sposób powstaje wokół dachu równomierny okap.

    Podobnie jak w poprzednim punkcie, ale tylko z tą różnicą, że podbicie dachu nie jest prowadzone poziomo, lecz równolegle do pokrycia dachu aż do samej ściany zewnętrznej.

Wskazówka: Przy ostatnio wymienionych szczegółowego wykonania, kontury dachu powinny przebiegać dokładnie wzdłuż ścian zewnętrznych. Sposób wprowadzania automatyczne określanie konturów dachu nadaje się specjalnie do tego celu. Jeżeli brak jest bezpośredniego przyłączenia konturów dachu do ścian zewnętrznych (np. przy tarasach lub przy odciągach) to powstają przerwy pomiędzy dolną oblicówką ściany podbicia dachu a ścianą zewnętrzną. Takie przerwy mogą być np. zamknięte za pomocą obiektów trójwymiarowych.

Należy pamiętać, że w obszarze Krawędzie dla wszystkich krawędzi dachu można ustalić wysokość a nawet nachylenie powierzchni czołowej.

9.20.15.8.2.2      „Podobszar Kalenice/Naroża”

Do pól tych opcji można wprowadzić to, czy na danym rzucie kalenice i naroża będą narysowane z gąsiorami.

W edytorze dachu, można po kliknięciu przycisku Krawędzie zmienić w każdej chwili to ustawienie.

9.20.15.8.2.3      Obszar „Strony szczytowe

W zależności od tego, czy zaznaczono Główki płatwi widoczne czy też niewidoczne, ArCon rozróżnia następujące dwa warianty, które odnoszą się do konstrukcji dachu w obrębie ścian szczytowych:

    Przy pierwszym wariancie, pierwsza krokiew osadzona jest przed wewnętrzna stroną ściany szczytowej a płatwie doprowadzane są aż do, względnie na ścianę szczytową (szkic rzutu pionowego).

    Przy drugim wariancie pierwsza krokiew osadzona jest w odległości a względem krawędzi wiatrownicy i wystaje swobodnie poza ścianę szczytową (tak zwana krokiew okapowa). Krokwie nośne wyprowadzane są za ścianę szczytową aż do krawędzi wiatrownicy. W większości wypadków są one wtedy widoczne z zewnątrz („widoczne główki płatwi”).

Kryteria kierowania się w myśl pierwszego lub drugiego wariantu są następujące: Przyjęto jako punkt wyjścia, że przy okapie dachu >50 cm wymagana jest konstrukcja nośna do przenoszenia obciążeń wynikających z pokrycia dachowego. Z tego względu przy występie od ściany szczytowej większym od 50 cm, automatycznie realizowany jest drugi wariant.

Jeżeli okap dachu jest ≤50 cm, a przełącznik Główki płatwi widoczne jest wyłączony, to w takim wypadku realizowany jest pierwszy wariant. Pierwsza krokiew zostaje umieszczona w odległości 40 cm od zewnętrznej strony ściany szczytowej.

Poprzez oferowane trzy opcje można określić wygląd główek płatwi.

9.20.15.8.2.4      Obszar „Widoczne główki krokwi”

W obszarze tym za pomocą odpowiednich pól można zdefiniować wymiary widocznych główek płatwi.

Wymiar l oznacza tu długość zbieżności, t zaś głębokość zbieżności.

Jeśli w obszarze Okapy/Wiatrownice włączona jest opcja Profile (widoczne główki krokwi w obszarach okapu dachu) można zaobserwować wpływ zmian na przedstawienie w rysunku.

9.20.15.8.2.5      Obszar „Podbicie okapu”

W obszarze tym poprzez odpowiednie wartości w polach tekstowych można określić wymiary elementów podbicia okapu.

W szczególności wymiar h to długość czoła podbicia, n zaś to kąt nachylenia czoła.

Jeśli w obszarze Okapy/Wiatrownice włączona jest opcja Profile (jeden z trzech wariantów podbicia) można zaobserwować wpływ zmian na przedstawienie w rysunku.