Rejestrowanie ruchu i czasu

Wykonywanie wideofilmów

Zamiast odtwarzania zarejestrowanych ruchów w aktualnym oknie po prostu na ekranie, można obrazy te również zapisywać w pamięci wideopliku (rozszerzenie .AVI) kompatybilnym ze środowiskiem Windows. Taki wideoplik może być np. odtworzony w sposób niezależny od ArCon+, za pomocą urządzeń multimedialnych Windows. Bliższe wyjaśnienia na ten temat znajdziecie Państwu w podręczniku Windows.

Tak samo, jak ma to miejsce przy odtwarzaniu zarejestrowanych pozycji, podczas których stosowano aktualne ustawienia dla widoku w dzień i w nocy  wzgl. tryby prezentacji  przebiega ta operacja to podczas odtwarzania wideopliku. Dodatkowo używane są jednak ustawienia, które zostały użyte do zapisania obrazów w pamięci (dostęp do nich uzyskuje się po kliknięciu po prawo na ). Wszystkie parametry, które zostały wprowadzone w oknie dialogowym opcji, w obszarze 3-wymiarowej prezentacji, w celu zapisana obrazów, wykorzystywane są podczas zapisywania wideofilmów do pamięci.

Można więc tym samym, jeszcze przed odtworzeniem ich w wideofilmie, określić za pomocą okna dialogowego opcji, format w jakim ten wideofilm ma być zarejestrowany. Należy przy tym przestrzegać wytycznych podanych w poniższych punktach:

    Nie należy wybierać zbyt dużych wymiarów. Powszechnie stosowanymi wymiarami dla wideopliku są 320x240 pikseli.

    Jako paletę kolorów należy wybrać True Color, ponieważ niektóre kompresory obrazów indeksu barw (256 kolorów) nie dają sobie z nimi rady.

    Oversampling powinien być co najmniej 4-krotny (a jeszcze lepiej 9-krotny), aby uniknąć efektów migotania podczas ruchu. Powodem tego jest fakt, że ludzkie oko bardziej wrażliwie reaguje na tak zwane efekty pozorne podczas płynnej prezentacji ruchu, jak to ma miejsce w przypadku wideofilmów.

    Powinien być włączony filtr krawędzi.

Dokładnie tak samo jak podczas zapisywania do pamięci obrazów, można przetwarzanie może się odbywać za pomocą metody Raytracing, po uprzednim zaznaczeniu odpowiedniego okna, również istnieje możliwość stosowania metody Raytracing do zapisywania poszczególnych obrazów z wideofilmów, jeżeli zaznaczona zostanie ikona Raytracing. Należy mieć jednak świadomość tego, że wtedy proces Raytracing’u będzie realizowany dla każdego poszczególnego obrazu. Jeżeli przyjąć, że przetwarzanie jednego jedynego obrazu zajmuje 10 minut, a zamierzamy wygenerować wideofilm składający się z 500 obrazów, wówczas po włączeniu nagrywania, posiadany komputer zostanie wyłączony na ładnych parę dni, podczas których nie będzie można z niego korzystać. Takie wideofilmy najkorzystniej jest przetwarzać podczas weekendu.

Wskazówka: Jeżeli zaznaczone jest okno Raytracing, nie ma żadnego znaczenia przy zapisywaniu w pamięci wideofilmu, ustawienie aktualnego sposobu cieniowania za pomocą jednej z tych ikon .