Asystent obsługuje wprowadzanie
wielokątnych i zamkniętych
wielokątnych linii wysokościowych
(poziomic), które jest kończone
poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy lub naciśnięcie ESC. Po wprowadzeniu
linie wysokościowe są automatycznie konwertowane po zapytaniu na punkty
wysokościowe.
Poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy na obu ikonach wywoływane jest okno dialogowe Właściwości linii wysokościowej, poprzez które można zdefiniować właściwości linii wysokościowych przed ich wprowadzeniem, mające wpływ na wprowadzanie linii i tworzenie punktów wysokościowych.
Określamy wysokość docelowych punktów wysokościowych oraz sposób rozmieszczania punktów wysokościowych wzdłuż linii.
• Opcja „jak wprowadzono”: tworzy punkt wysokościowy w każdym wierzchołku wprowadzonego wielokąta
• Opcja „interpolacja liniowa”: tworzy punkt wysokościowy w każdym wierzchołku wprowadzonego wielokąta i dodatkowo punkty wysokościowe zgodnie z podaną długością segmentu, np. co dwa metry. Jeśli maksymalna długość segmentu jest równa 0 lub większa niż odległości między wstawianymi punktami, opcja ta nie będzie różnić się od opcji „jak wprowadzono”.
• Opcja „interpolacja jako splajn”: tworzy wraz z każdym kliknięciem myszy punkty oparcia splajnu. Dokładność krzywej zależy od określenia maksymalnej długości segmentu. Jeśli jest za duża, splajn mógłby wyglądać jako normalna linia.
Wskazówka: podczas konwersji linii wysokościowych na punkty wysokościowe tworzony jest każdorazowo krok cofania. Przy nieprawidłowym wprowadzeniu, za pomocą cofnięcia polecenia można usunąć wszystkie stworzone poprzez linię punkty wysokościowe i nie trzeba ich usuwać pojedynczo.