Taras dachowy

Z czysto technicznego punktu widzenia ten typ facjatek służy zasadniczo do tworzenia wycięć w dachu. Wycięcia te można wykorzystywać przykładowo do konstruowania tarasów na dachu. Ponieważ nie ma tu pojęcia takiego jak dach czy pochylenie dachu określających automatycznie głębokość, podczas wprowadzania należy podać trzy punkty, nie dwa jak w pozostałych facjatkach.

W ukazującym się oknie dialogowym Taras dachowy można zdefiniować rozmiary wycięcia. Ponieważ pokrycie z zasady powinno trochę wystawać przy krawędzi dachu, i tym razem zachowany jest minimalny występ ze wszystkich czterech stron wycięcia.

Dodatkowo można mieć wpływ na formę wycięcia. Jeśli przykładowo w polach Zwężenie z lewej oraz Zwężenie z prawej wprowadzone zostaną wartości większe od zera, wycięcie będzie mieć kształt trapezowy. Możliwe jest także wprowadzanie wartości mniejszych od zera.

Z reguły wycięcia są potrzebne do stworzenia tarasu dachowego. Wtedy trzeba dodatkowo poprowadzić wokół wycięcia ściany. Powinny one leżeć całkowicie pod dachem a więc poza wycięciem. W takim przypadku będą one automatycznie dopasowane do dachu. Jeśli ściana nie leży pod dachem, a więc jest w obrębie wycięcia, ma wtedy wysokość pomieszczenia. Nie ma to jednak w tym przypadku większego sensu, ponieważ taka ścianka byłaby w zasadzie wolnostojąca.

Należy unikać sytuacji, w których ściana leży częściowo pod dachem i częściowo w wycięciu ponieważ jej część dociągnięta będzie do dachu a pozostała część będzie mieć wysokość pomieszczenia.

Facjatką Taras dachowy można tworzyć dalsze formy połaci dachów. Można rozwiązywać nietypowe przypadki dachów lub modelować nietypowe facjatki.

Wszystkie dane wprowadzane w oknie dialogowym Taras dachowy służą do modelowania wycięcia.

Więcej:

Przekrój

Widok

Ogólne

Tekstury

Wskazówki i ułatwienia podczas wprowadzania tarasów dachowych