W ArCon w niektórych oknach dialogowych można tworzyć płaski obrys obiektów lub interaktywnie określić elementy konstrukcyjne. Używany jest do tego w niektórych oknach dialogowych, np. w oknie dialogowym Podesty rodzaj programu w programie. Składa się on zasadniczo z obszaru roboczego jak również z odpowiedniego paska narzędzi.
Poza tym pod obszarem roboczym znajduje się pasek stanu, w którym podczas pracy wyświetlane są wskazówki. Z prawej strony na pasku stanu widoczna jest aktualna pozycja kursora względem początku obszaru roboczego. Zanim poszczególne elementy szkicownika zostaną opisane dokładniej, kilka słów wstępu:
Szkicownik służy do tworzenia jednej lub wielu płaskich powierzchni, ograniczonych poprzez proste odcinki, okręgi i elipsy. Powierzchnie te mogą zawierać otwory. Zasadniczo dzięki szkicownikowi uzyskuje się wprowadzanie obrysu, osobno zewnętrznego obrysu powierzchni, osobno obrysu otworów. Do dyspozycji, podobnie ja w trybie konstrukcji ArCona, są linie pomocnicze ale i pomocnicze prostokąty, pomocnicze okręgi i pomocnicze elipsy wraz z odcinkami okręgów i elips.
Wprowadzenie właściwego szkicu, czy to zewnętrznego czy otworu, następuje w dwóch krokach.
1) Za pomocą elementów pomocniczych w obszarze roboczym tworzony jest rysunek, przedstawiający elementy, potrzebne do wygenerowania konturu.
2)
Po stworzeniu za pomocą narzędzi pomocniczych elementów konturowych (i
niezbędnej konstrukcji pomocnej w ich wygenerowaniu), należy odpowiednimi
narzędziami obrysować kontur (
lub
), aby zdefiniować go jako
rzeczywisty kształt powierzchni wzgl. otworów.
Cała procedura jest porównywalna z konstruowaniem powierzchni za pomocą ołówka, cyrkla, linijki i rapidografu. Najpierw ołówkiem, cyrklem i linijką wyznaczane są niezbędne wierzchołki i obrysy dla konturu, następnie obrysowuje się główny kontur rapidografem. Jeśli zapamiętają Państwo sobie tę zasadę używania szkicownika, będą Państwo w stanie opanować tworzenie w nim naprawdę skomplikowanych kształtów. Dla bardzo prostych konturów w pewnych przypadkach można zrezygnować z linii pomocniczych. W tym celu przygotowano gotowe kontury prostokątne i okrągłe.
Podczas obrysowywania konturów na bazie elementów pomocniczych istnieje dodatkowe narzędzie, automatycznie rozpoznające rodzaj obrysowywanego elementu. Zatem gdy obrysowywany jest okrąg, automatycznie rozpoznany będzie promień, początek i koniec łuku jak również punkty przecięcia z innymi elementami pomocniczymi.
Najlepiej poeksperymentować jakiś czas z różnymi rodzajami
wprowadzania elementów pomocniczych i konturów. Wystarczy zapamiętać porównanie:
„podrysować ołówkiem” (=liniami pomocniczymi) i pociągnąć tuszem (=narzędzie
).
Po obrysowaniu konturu szkicownik automatycznie rozpozna, iż szkic jest zamknięty i wyróżni zawartość innym kolorem. Po kliknięciu na koniec zamkniętego konturu zostanie on zakreskowany na czerwono i można będzie w całości przesunąć.
Podczas przesuwania, ale i również podczas wprowadzania elementów, można używać skrótów klawiszowych jak dla elementów konstrukcyjnych w ArConie. Wielokrotne użycie skrótu Ctrl+F wywoła różne możliwe punkty sadowienia, Ctrl+W przesuwa różne wierzchołki przesuwanego elementu do kursora myszy.
Więcej:
Tworzenie otworów w powierzchniach
Elementy pomocnicze w szkicowniku