W celu wprowadzenia przekroju poziomo należy wybrać odpowiednią ikonę po czym określić myszką punkt początkowy linii przekroju. Kursor przyjmie postać linii (poziomej) z dwoma strzałkami. Strzałki pokazują kierunek patrzenia obserwatora. Ruch myszą w lewo powoduje kierunek patrzenia w dół, poruszanie w prawo – do góry. Poprzez wybór punktu początkowego z lewej lub prawej strony także ma odpowiedni wpływ na ukierunkowanie strzałek.
Drugi wskazany punkt oznacza koniec linii przekroju. Długość linii nie ma tu znaczenia, ponieważ ArCon traktuje płaszczyznę tnącą jako nieskończoną.
W następnym kroku wyświetlane jest Okno dialogowe Przekrój, w którym określamy co podlega krojeniu i jak przekrój ma zostać pokazany w trybie konstrukcji. Potwierdzenie danych powoduje natychmiastowe obliczenie przekroju. W zależności od wielkości budynku obliczenia te mogą przebiegać z różną szybkością (obliczenia dotyczą np. ukrytych krawędzi). Przebieg obliczeń można śledzić na poziomej belce postępu i ewentualnie przerwać je klawiszem Esc.
Można zażądać automatycznej aktualizacji już istniejącego przekroju po każdej zmianie w projekcie lub aktualizować przekrój tylko na życzenie użytkownika. Odpowiednie opcje znajdują się w obszarze Aktualizacja.