Tryb konstrukcji jest oprócz trybu projektowania trybem zasadniczym w ArCon. W tym trybie wprowadzane są cechy architektoniczne do projektu. Wszystkie trwałe przedmioty danego mieszkania lub danego domu - a więc takie przedmioty, które są zasadniczo nieruchome (po przeprowadzce np. nie mogą być zmienione)- konstruowane są w trybie konstrukcji.
W trybie projektowania natomiast urządza się mieszkanie, przy
czym do dyspozycji jest dużo mebli, elementów wyposażenia i akcesoriów. Tryb
konstrukcji można w każdej chwili zmienić na tryb projektowania i odwrotnie,
naciskając ikonę . Rozpoczynając nowy
projekt, automatycznie znajdujemy się najpierw w trybie konstrukcji.
Tryb konstrukcji przedstawia jeden lub kilka rzutów -
istnieje więc możliwość wykorzystywania wiele rzutów i zobaczenia aktualnego
planu od góry. Zależnie od wielkości powiększenia widoczny jest cały plan lub tylko jego
części.
Oprócz rzutów projektu, do dyspozycji jest jeszcze menu jak również poziomy pasek narzędzi, znajdujący się bezpośrednio pod belką menu oraz dwa paski narzędzi po lewej stronie przy lewym brzegu okna ArCon. Pasek narzędzi znajdujący się skrajnie po lewej stronie, zawiera to wszystko, co można rozmieścić w trybie konstrukcji; a więc krótko mówiąc stanowi „pasek co”. Z niego mogą być wybierane okna, drzwi oraz naturalnie także ściany, schody i inne.
Dzięki zastosowaniu przełączników wariantów za poszczególnym ikonami „kryją się” różne opcje, z których można wybrać tą właściwą do danego celu. Drugi pionowy pasek narzędzi zawiera w zależności od wybranego „co” różne ikony, za pomocą których określa się „jak”. „Jak” oznacza w tym wypadku sposób zastosowania w projekcie określonego elementu konstrukcyjnego.
Przykład: Chcąc w ArCon wprowadzić rzut poziomy bez
okien i drzwi, można w wyniku kliknięcia na dwóch punktach narysować każdą
ścianę oddzielnie, przez kliknięcie .
lub też wprowadzając ciąg ścian, narysować kilka ścian znajdujących się obok
siebie
.
Dzięki możliwości decydowania o sposobie wprowadzania określonych elementów, można bardzo efektywnie konstruować. Dla niektórych elementów z „paska co” brak jest alternatywnych możliwości wprowadzania. W takim wypadku „pasek jak” jest pusty.
Więcej: