Praca z makrem Edytor okładzin

Po dokonaniu wyboru ściany, podłogi lub stropu do okładania ukazuje się makro Edytor okładzin. W jego obszarze roboczym widoczny będzie wybrany element konstrukcyjny. Okna, drzwi i wycięcia w ścianach jak również podłogi i stropy „pomieszczeń w pomieszczeniach” będą wycięciami w obszarze roboczym. Wyświetlony obszar (rzeczywista powierzchnia ściany wzgl. rzeczywista podłoga lub strop) można okładać materiałami.

Możliwe jest z jednej strony definiowanie różnych obszarów o różnych płytkach, ale i okładanie płytkami całych ścian (podłóg i stropów). Zasada jest prosta:

Należy pobrać płytkę z prawego obszaru listy płytek i przeciągnąć ją na odpowiedni obszar. Po upuszczeniu płytka zostanie automatycznie położona.

Wskazówka: Jeśli z prawej strony nie widać żadnych płytek należy kliknąć na .

Większość ikon makra Edytora okładzin znana jest już z ArCona+. Funkcje tych ikon są identyczne w Edytorze. Nie istnieje jednak podział na poziome i pionowe paski narzędzi.

Podobnie jak w ArConie można używać w Edytorze okładzin linii pomocniczych (, , , , ) aby dokładnie konstruować obszary. Klawisz  służy do importu obszarów z pliku DXF- wzgl. HPGL. W przeciwieństwie do ArCona+ folie te nie będą stosowane jako podkłady, ale zamknięte kontury folii będą automatycznie użyte jako obszary.

Ikony  i  są specyficzne dla Edytora okładzin. Służą do definicji prostokątnych lub dowolnych wielokątów obszarów do okładania. Ikony  i  służą do definicji punktu okładziny. Poprzez  definiowany jest dla obszaru punkt okładziny, poprzez  można interaktywnie zmieniać kąt.

Ikony  i  służą do definicji kolejności wyświetlania dla nakładających się na siebie obszarów.

Wskazówka: Naturalnie podczas okładania, niewidoczne części obszaru, zatem przykryte, nie będą okładane. Mimo to ma sens nie przycinanie ich wierzchnią częścią, ponieważ w trakcie projektowania mogą one jeszcze być przydatne.

Ikona  służy do usuwania obszarów. Wybrane elementy można poza tym usuwać za pomocą klawisza Delete.  i  służą do powiększania i pomniejszania i funkcjonują tak samo jak w ArCon+.  służy do włączania i wyłączania siatki,  przełącza między prezentacją fug i płytek w obszarze roboczym. Za pomocą  można włączać i wyłączać listę wyboru dostępnych płytek.

 wreszcie służy do przejmowania danych do ArCon+. Kliknięcie na niej powoduje wywołanie okna dialogowego, w którym można zdecydować, co ma stać się z wprowadzonymi danymi.

Poprzez kliknięcie Przejmij przez ArCon makro Edytor okładzin jest zamykane i wszystkie dane są przejmowane do ArCona+.

Wskazówka: Dane można przejąć bezpośrednio poprzez kliknięcie na  z klawiszem Ctrl.

Obie listy z prawej strony  służą do wyboru producentów i programów okładzinowych. Używane w makro Edytor okładzin płytki są zawarte w bazie danych, którą można samodzielnie rozszerzać. Podczas zapisywania płytki w bazie należy podać zarówno producenta jak i serię.