Od wersji 7 możliwości wprowadzania dachów zostały rozszerzone o opcję „okrągłe”. W zakładce „Strona dachu” można opcję tę włączyć haczykiem. Jeśli opcja jest aktywna, ukazuje się odpowiednio dostosowany szkic, w którym można wprowadzić odpowiednie wartości.
Rozszerzenia te mają wpływ także na dach kolebkowy jako prostokątny kształt dachu. Także i w tym przypadku można teraz tworzyć prostokątne dachy kolebkowe z różnymi wysokościami okapu.
Za pomocą okrągłych połaci można konstruować dowolne kształty dachów kolebkowych jak również dachów o łukach gotyckich. Powierzchnie łukowe posiadają zakrzywienie oparte na odcinku łuku i mogą być łączone z płaskimi powierzchniami dachu. Do konstruowania dachów kolebkowych przewidziano specjalny sposób postępowania (patrz rozdział Dach kolebkowy, wprowadzanie uproszczone).
Początek zaokrąglonych połaci znajduje się na okapie. Zakrzywienie przebiega łukowo w kierunku środka budynku. Poprzez pozycje Okap (o) i Wysokość 1 (h1) określamy położenie punktów okapu wychodząc z bocznego obrysu (zewnętrzna krawędź ściany) i górnej krawędzi podłogi wykończonej. Poprzez Cięciwa (c) i Wysokość 2 (h2) określamy punkt środkowy cięciwy łuku. Poprzez Promień ( r ) określamy promień okręgu. Punkt środkowy okręgu zostaje obliczony na podstawie wprowadzonych danych.
Więcej: