Okno dialogowe „Ustawienia podczas tworzenia okrągłych ścian”

Okienko dostępne jest poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy na ikonie  wzgl. kliknięcie prawym klawiszem myszy na ikonach paska-jak” , , , ,  i .

9.20.3.2.6.1        Obszar „Ustawienia ściany”

W tym obszarze można określić typ i grubość ściany, z której narzędziami , ,  i  tworzony jest łuk.

Wskazówka: W oknie dialogowym, które ukazuje się na zakończenie wprowadzania ściany ww. wariantami można zmienić predefiniowane ustawienia. Dla  i  używany jest zawsze typ i grubość pierwszej wskazanej ściany.

9.20.3.2.6.2        Obszar „Segmentowanie”

W obszarze tym określić można na jak małe odcinki ma zostać podzielona ściana łukowa. W polu Maks. liczba segmentów pełnego okręgu definiuje się, z ilu pojedynczych ścian złożony będzie pełen okrąg.

Podanie np. wartości 32 i stworzenie łuku z ćwiartki koła, tzn. o rozpiętości 90°, spowoduje utworzenie tegoż łuku z ośmiu pojedynczych ścian. W zależności od promienia łuku segmentowanie z 32 ścian dla pełnego koła może być wartością zbyt dużą. Jeśli np. promień wynosi tylko 1m. łuk 90° byłby przybliżony ścianami o długości około 10 cm. Z tego powodu za pomocą pola Minimalna długość segmentu można długość tę ograniczyć od dołu. Jeśli zatem z powodu małego promienia długość segmentów byłaby mniejsza od podanej w oknie, stworzona zostanie mniejsza ilość segmentów niż zadana w odpowiednim polu.

Ustawienia wprowadzone w obszarze Segmentowanie obowiązują dla wszystkich sześciu wariantów wprowadzania.

9.20.3.2.6.3        Obszary „Kąt początkowy” i „Kąt końcowy”

W obszarach tych podawana jest wielkość kąta, z jaką łuk wychodzi z pierwszej ściany wzgl. wchodzi w istniejącą ścianę. W normalnych przypadkach w obu obszarach należy wybrać opcję stycznie. Jeśli jednak dla początku łuku wybrana będzie opcja prostopadle i będzie tworzona ściana łukowa dla narożnika pomieszczenia, łuk uzyska kąt 270° i „owinie” się wokół narożnika pomieszczenia.

Wprowadzone w obszarze Kąt początkowy i Kąt końcowy ustawienia obowiązują dla rodzajów wprowadzania  i , przy czym ustawienia w obszarze Kąt końcowy dla  dotyczą wprowadzanego kierunku po drugim kliknięciu.

9.20.3.2.6.4        Obszar „Wartości standardowe”

W obszarze tym ustawić można, które wartości standardowe będą użyte podczas wprowadzania narzędzi, , , ,  i  za pomocą Ctrl-. Poza Promieniem można ustawić w polu Kąt końcowy ściany łukowej.