Obszar „Okno przekroju”

W obszarze tym określane jest czy i jak przekrój ma być przedstawiony w trybie konstrukcji. Do dyspozycji są tu następujące opcje, wzajemnie się wykluczające:

     niewidoczne: W rysunku widoczne są linie przekroju natomiast nie ma okna przekroju.

     jako Prostokąt: Przekrój będzie w tym przypadku wyświetlony jako prostokąt w rysunku.

      Prostokąt ten zachowuje się jak odrębne okno na arkuszu papieru. Może być ono przesuwane myszą lub powiększane. Wskazanie kursorem na krawędź bez wybierania i przy nie zaznaczonej opcji Dopasowana do okna (skala) pozwala przekrój w oknie przesuwać.

      W oknie przekroju można wprowadzać linie pomocnicze, teksty, wymiarowanie i Koty wysokościowe. Należą one później do przekroju. Oznacza to, że podczas przesuwania przekroju przesuną się także wprowadzone w nim opisy, wymiary itp.

      Należy zwrócić uwagę, że wprowadzanie danych dla przekroju możliwe jest tylko w przypadku włączonej opcji Nałóż na rysunek, kiedy to przekrój przykrywa częściowo lub w całości rzut. Jeśli opcja ta byłaby wyłączona, rzut widoczny byłby pod przekrojem.

     całe okno: Przy tej opcji przekrój wypełniać będzie cały rysunek. Naroża okna przekroju pokrywać się będą wtedy z narożami planszy rysunkowej, zakrywając znajdujący się pod spodem rzut. Widoczny pozostaje jedynie przekrój.

      Również w takim oknie przekroju można wprowadzać linie pomocnicze, teksty, wymiarowanie i koty wysokościowe, jak również można przesuwać przekrój w obrębie okna.

     przekrój w nowym widoku: poprzez użycie tej opcji można spowodować, że przekrój podczas jego tworzenia zostanie automatycznie przeniesiony do nowego widoku. Alternatywnie można użyć też ikony  by stworzyć nowe okno. Przekrój można wtedy opracowywać w niezależnym oknie.

      Jeśli przekrój jest później edytowany i poprzez dwukrotne kliknięcie myszką wywołane jest okno dialogowe, opcja ta jest wyszarzona.

      Ponieważ parametry przekroju dotyczą zawsze konkretnego okna, można jednocześnie wprowadzać w jednym rysunku kilka typów przekrojów, raz wypełniających całe okno innym razem wstawionych jako prostokąt. Ma to tę zaletę, że można w jednym rysunku porównać ten sam przekrój w różnych formach prezentacji.