Obszar „Geometria”
9.20.7.7.3.1        Szerokość biegu schodów

Przy schodach prostych, szerokość biegu schodów ustalana jest za pomocą trzeciego punktu wprowadzania. Przy pozostałych czterech rodzajach schodów, używana jest najpierw wartość standardowa szerokości biegu schodów. Ostatecznie wymaganą szerokość biegu schodów wpisuje się w postaci wartości liczbowej do pola zapisu okna dialogowego.

9.20.7.7.3.2        Stopnie

W tym miejscu podawana jest żądana liczba stopni, względnie przy schodach dwubiegowych, liczba stopni pierwszego i drugiego biegu schodów.

9.20.7.7.3.3        Szerokość stopnicy

Należy wprowadzić tutaj żądaną szerokość stopnicy stopni. Zmiana szerokości stopnicy, pociąga za sobą zmianę długości schodów (p. szkic Opis typów schodów).

9.20.7.7.3.4        Szerokość spocznika

Przy schodach dwubiegowych, szerokość spocznika odpowiada standardowo szerokości biegu schodów. Przy spoczniku w kształcie litery U, wartość tą można później zmienić w oknie dialogowym.

9.20.7.7.3.5        Promień zewnętrzny

Promień zewnętrzny wyliczany jest na podstawie położenia trzech punktów wprowadzania. Daje się później dowolnie zmieniać. Zmiana szerokości biegu schodów nie ma wpływu na promień zewnętrzny, a jedynie na promień wewnętrzny.

9.20.7.7.3.6        Kąt łuku

Określa kąt pomiędzy nabiegiem a wybiegiem schodów.

W oknie dialogowym na szarym tle, występują następujące trzy wartości, ponieważ wyliczane są na podstawie tych wyżej podanych wymiarów.

9.20.7.7.3.7        Poziom początkowy nabiegu

W tym polu określany jest dla wszystkich typów schodów poziom – mierząc od górnej krawędzi podłogi – na którym zaczynają się schody. Poziom zero oznacza np., że schody zaczynają się na poziomie podłogi.

Zasadniczo ustawienie to jest stosowane tylko wtedy, kiedy schody zaczynają się na „półpiętrze”, czyli na poziomie, który z różnych przyczyn jest różny od zera. Typowym przykładem jest wejście do budynku na tzw. wysoki parter. Dla programu ArCon poziomem odniesienia dla takich schodów jest parter bądź piwnica, ale nie poziom gruntu, z którego prowadzić mają schody. Poniższy rysunek obrazuje to zagadnienie:

Aby wykonstruować schody wejściowe należy przyjąć poziom początkowy nabiegu jako 1,60 m a zatem na wysokości, na jakiej wyimaginowane schody piwnicy przecinałyby się z poziomem gruntu.

9.20.7.7.3.8        Wysokość

W polu tym można edytować wysokość schodów. Nowo stworzone schody standardowo mają wysokość przejmowaną z wysokości bieżącej kondygnacji.

Wysokość kondygnacji to pionowa odległość między górnym poziomem podłogi wykończonej jednej kondygnacji a górnym poziomem podłogi wykończonej kondygnacji leżącej powyżej. Jeśli dokładnie ta wartość zostanie wprowadzona w polu Wysokość, górna krawędź schodów pokryje się z poziomem podłogi. Przy mniejszej wartości schody nie dosięgną stropu.

W programie ArCon schody są standardowo po dokonaniu edycji wysokości kondygnacji dopasowywane do nowej wysokości. Aby jednak wystąpiło takie automatyczne dopasowanie, schody muszą sięgać dokładnie do górnej krawędzi kondygnacji. Np., gdy kondygnacja ma wysokość 2.80.m, należy wprowadzić w polu Wysokość także wartość 2.80. Jeśli wartość ta zostanie wprowadzona, po podwyższeniu kondygnacji do 3.0 m wysokość schodów będzie automatycznie dopasowana. Działa to także w przypadku gdy schody mają wprawdzie inną wysokość niż kondygnacja ale ich górna krawędź sięga dokładnie górnej krawędzi kondygnacji.

Wskazówka: Wysokość schodów nie będzie dopasowana automatycznie tylko wtedy, gdy jest różna od wysokości kondygnacji i schody te nie sięgają równej krawędzi kondygnacji.

9.20.7.7.3.9        Pochylenie schodów

W tym miejscu podawana jest wysokość stopni. Pochylenie schodów należy rozumieć jako iloraz z wysokości kondygnacji i liczby stopni.

9.20.7.7.3.10      Długość kroku

Długość kroku względnie wzór długości kroku powoduje ograniczenie pochylenia schodów. Długość kroku wynosi dla schodów zgodnie z normą DIN 18065 - 59 do 65 cm i należy ją rozumieć jako sumę wysokości 2 stopni i jednej stopnicy.

9.20.7.7.3.11      Kąt nabiegu/wybiegu

Zarówno dla typu schodów jednobiegowych drewnianych jak i monolitycznych istnieje możliwość wprowadzenia wartości kąta nabiegu oraz kąta wybiegu.

Poprzez obrót nabiegu ew. wybiegu schodów można modyfikować zakrzywienie stopni w biegu i w ten sposób lepiej dopasować je do konkretnej sytuacji w pomieszczeniu.

9.20.7.7.3.12      Optymalne warunki chodzenia

Ponieważ schody układane są dokładnie według wstępnie zadanych wymiarów, może okazać się, że będą on przebiegały bardzo płasko lub bardzo stromo. W razie potrzeby, schody mogą być przeliczone od początku, za pomocą ikony optymalne warunki chodzenia. Uwzględniany jest przy tym wzór na długość kroku jak również minimalne i maksymalne wartości dla nabiegu i wybiegu schodów zgodnie z normą DIN 18065. Długość schodów jest obliczana na podstawie zalecanej optymalnej długości kroku, przy czym wymiary będą ulegać zmianie odpowiednio do danego typu schodów.