Koty wysokościowe

Koty wysokościowe podają dokładną wysokość danego punktu. Istnieje przy tym rozróżnienie na wysokość podłogi w stanie surowym i w stanie wykończonym. Wywołanie polecenia ikoną  Wymiarowanie wysokości (stan wykończony) powoduje przyjęcie dla wymiarowania jako punktu odniesienia podłogi wykończonej wzgl. Stropu wykończonego. Do wymiarowania surowej podłogi lub surowego stropu należy używać ikonki  Wymiarowanie wysokości (stan surowy). W przekroju ArCon nie kontroluje typu kotów wysokościowych. Użytkownik jest sam odpowiedzialny za prawidłowe użycie odpowiednich oznaczeń wysokości.

Z reguły koty wysokościowe używane są w przekrojach. Można umieszczać je także w rzutach płaskich. Umieszczanie i sposób prezentacji różnią się w niektórych przypadkach od siebie.

Wspólną cechą wszystkich kotów wysokościowych jest możliwość określania ich cech poprzez Okno dialogowe Koty wysokościowe.

Wyświetlaniem kotów wysokościowych zarówno w rzucie jak w przekroju można sterować odpowiednim poleceniem w menu Widok.

9.20.22.2.4.1      Wymiarowanie wysokości w rzucie

Z reguły w standardowych rysunkach koty wysokościowe są używane w rzucie z góry do oznaczenia wysokości stanu surowego i wykończonego podłogi czy stropu. Ponieważ w ArCon wysokość podłogi jest taka sama w obrębie całej kondygnacji, uzasadnione jest użycie dwóch oznaczeń wysokości, różniących się tylko o grubość konstrukcji podłogi.

Aby zwymiarować aktualną kondygnację, należy kliknąć myszką dowolny punkt kondygnacji. W miejscu tym umieszczona będzie bezwzględna wysokość podłogi w stosunku do poziomu zero. Wysokość ta obowiązuje dla całej kondygnacji.

9.20.22.2.4.2      Wymiarowanie wysokości w przekroju

Wymiarowanie wysokości w przekroju odnosi się zawsze do poziomu zero całego projektu. Inaczej niż w przypadku rzutów, dla przekrojów można wymiarować nie tylko wysokości kondygnacji ale i dowolne punkty i poziomy.

Umieszczanie punktów wysokościowych odbywa się dwoma kliknięciami myszy. Pierwszym kliknięciem zaznaczany jest punkt, który ma zostać zwymiarowany.

Odpowiada on w wyimaginowanym układzie współrzędnych punktowi na osi y. Drugim kliknięciem określana jest pozycja oznaczenia wysokości na rysunku. Wymiarowany punkt oraz punkt pozycji oznaczenia, odpowiadający w wyimaginowanym układzie współrzędnych punktowi na osi x, są połączone poziomą linią.

Przy umieszczaniu drugiego punktu pod linią pomocniczą strzałka będzie skierowana do góry, przy umieszczaniu drugiego punktu nad linią – strzałka będzie skierowana do dołu.

Jeśli wymiarowana jest dolna krawędź stropu, strzałka powinna wskazywać ją od spodu. Należy zatem umieścić drugi punkt pod linią. Mierząc górną krawędź podłogi, należy kliknąć powyżej linii, aby strzałka skierowana była do dołu w kierunku podłogi.

9.20.22.2.4.3      Okno dialogowe „Koty wysokościowe”

W oknie tym określane są cechy tekstu kotów wysokościowych. Dostęp do okienka uzyskać można po podwójnym kliknięciu na tekście umieszczonego w rysunku oznaczenia wysokości lub po kliknięciu prawym klawiszem myszy na odpowiedniej ikonie pionowego paska narzędzi.

Jeśli tekst musi zostać przesunięty, należy wyłączyć opcję Pozycja standardowa. Po włączeniu opcji, tekst wróci na pozycję początkową, tzn. obok strzałki, do której jest przypisany.

Przycisk Definiowanie typu czcionki wywołuje standardowe okno Windows dla typów, rozmiarów i kolorów czcionek. Definicja dotyczy wyłącznie wybranego tekstu.

Przycisk Zastosuj do wszystkich powoduje zastosowanie wybranego typu czcionki dla tekstów wszystkich widocznych kotów wysokościowych (zarówno stanu surowego jak i wykończonego) w przekrojach względnie rzutach.