Opis obliczeń sezonowego zapotrzebowania na chłód na cele chłodzenia i wentylacji > Etap strefy chłodu > Opis zakladek obliczeń strat i zysków ciepła

Zakładka Tryby pracy

          Zakładka definiowania trybów pracy

 

TRYB PRACY użytkownik wybiera jeden z trybów: 1. Standardowy, 2. Nocny, 3. Weekendowy, 4. Inny.

 

ILOŚĆ GODZIN – pole służące do definiowania ile godzin w ciągu dnia ma pracować instalacja. W przypadku dwóch trybów pracy codziennie suma dla obu trybów godzin powinna wynosić 24.

 

ILOŚĆ DNI – pole służące do definiowania jak często występuje dany tryb pracy, użytkownik ma do wyboru: 1. Codziennie, 2. Co 2 dni, 3. Co 3 dni, 4. Co 4 dni, 5. Co 5 dni, 6. Co 6 dni, 7. Co tydzień (4 dni z miesiąca), 8. Co weekend (8 dni z miesiąca), 9. Co miesiąc (jeden dzień z miesiąca)

 

TEMPERATURA [°C] - pole służące do definiowania temperatury, każdego trybu pracy. Na tej podstawie wyliczone będzie sezonowe zapotrzebowanie na ciepło.

 

WEWNĘTRZNE ZYSKI CIEPŁA [W/m2] - pole służące do definiowania wewnętrznych zysków ciepła, użytkownik może wpisać własna wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej przyciskiem . Dane te będą potrzebne do obliczeń sezonowego zapotrzebowania na ciepło strefy.

 

UWAGI - pole służące do wpisywania uwag odnośnie trybu pracy.

 

Przykład  1

Tryby pracy służą do wyliczania rzeczywistego zużycia energii na cele ogrzewania budynku, ponieważ często zdarzają się sytuację, że budynek jest ogrzewany tylko podczas przebywania w nim ludzi.

 

 

Przykład  2

W szkole codziennie od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia lekcyjne od godz. 7.00 do 20.00 przy temp. 20,00 ºC. W pozostałych godzinach temperatura w budynku jest 18,00 ºC. Dodatkowo, podczas ferii zimowych w lutym przez 2 tygodnie szkoła jest nieczynna.

 

Wariant I

Najpierw zawsze trzeba zdefiniować tryb Ciągły oznaczający standardową temperaturę podczas użytkowania.

Potem trzeba wykorzystać pozostałe tryby. Tryb Przerwy osłabienia trwają w nocy przez 11 godzin 7 dni w tygodniu. Tryb Nieużytkowane jest w miesiącu lutym i trwa 14 dni.