Zakładka Straty przez przenikanie - metoda uproszczona

Zakładka ta służy do definiowania przegród wchodzących w skład pomieszczenia. W tabelce użytkownik wybiera rodzaj przegrody, orientację, wymiary, współczynnik poprawkowy temperatury fk, sąsiada po drugiej stronie, współczynnik U. Program na tej podstawie wylicza współczynnik strat przez przenikanie przegród sąsiadujących z obszarem zewnętrznym, z innymi wewnętrznymi pomieszczeniami ogrzewanymi, z pomieszczeniami nieogrzewanymi oraz przez grunt z poniższych wzorów:

 

Dla przegród zewnętrznych wyliczane jest z wzoru:

HT,ie =  Aobl · U · fk

Dla przegród sąsiadujących z pomieszczeniem nieogrzewanym z wzoru:

HT,iue =  Aobl · U · fk  ,

Dla przegród sąsiadujących z pomieszczeniem ogrzewanym o temp. innej niż w pomieszczeniu z wzoru:

HT,ij =  Aobl · U · fk  ,

Dla przegród typu podłoga na gruncie i ściana na gruncie:

HT,ig =  Aobl · U · fk

Na tej podstawie wyliczana jest projektowana strata przez przenikanie:

ΦT,i = (HT,ie + HT,iue + HT,ij + HT,ig ) · (θint,i - θe)

          Zakładka straty przez przenikanie norma PN-EN 12831 - metoda uproszczona

Tabelka ta służy do zdefiniowania przegród wchodzących w skład pomieszczenia (na tej podstawie wyliczona będzie strata cieplna dla pomieszczenia). Po prawej stronie mamy przyciski, które umożliwiają nam:

 

 

dodawanie nowych przegród do pomieszczeń

przycisk służący do dodawania do przegrody okien i drzwi (dodanie okien i drzwi tym sposobem spowoduje, że do obliczeń wzięta będzie powierzchnia pomniejszona o wstawione otwory)

 

usuwania wstawionych w projekcie kondygnacji, grup, pomieszczeń

przycisk służący do odłączania okien i drzwi od przegrody (wówczas wymiary tych otworów nie będą wpływały na pole powierzchni przegrody do, której były dołączone)

 

 

kopiuj przegrodę

 

wklej przegrodę

kalkulator

 

NAZWA PRZEGRODY użytkownik wybiera typ przegrody, która wcześniej została zdefiniowana (zakładka dane przegród). Przyciskiem kontynuacji otwiera listę dostępnych w danym projekcie przegród:

 

          Drzewko przegród w projekcie

ILOŚĆ n [szt.] kolumna ta jest aktywna tylko dla przegród typu okna i drzwi; służy do definiowania liczby przegród o podanych wymiarach.

 

KIERUNEK O – orientacja względem róży wiatrów (na tej podstawie do okien dodawane są odpowiednie mnożniki nasłonecznienia i zacienienia), dla pozostałych przegród wartość orientacyjna w celu zdefiniowania położenia.

 

          Wybór orientacji przegrody

SZEROKOŚĆ W [m] – długość przegrody; informacja o całkowitej długości przegrody wzdłuż osi (w zależności od wybranej opcji wymiarowania długość tą podajemy konturem zewn., wewn. lub środkiem ściany). W przypadku ściągnięcia tej informacji z ArCADia-ARCHITEKTURA wartość wpisywana jest automatycznie.

 

WYSOKOŚĆ H [m] – wysokość przegrody; informacja o całkowitej wysokości przegrody definiowana na podstawie wysokości pomieszczenia. W przypadku pobrania informacji z ArCADia-ARCHITEKTURA wartość wpisywana jest automatycznie.

 

POLE POWIERZCHNI PRZEGRODY A [m2] – pole powierzchni przegrody; wartość wyliczana z W x H; w przypadku okien i drzwi wartość wyświetlana jest dla jednej sztuki.

 

OBLICZENIOWE POLE POWIERZCHNI PRZEGRODY Aobl [m2] – pole służące do podglądu rzeczywistej powierzchni przegrody przenoszonej do obliczeń. Program automatycznie odejmuje pola dodanych do tej przegrody drzwi i okien.

 

WSPÓŁCZYNNIK POPRAWKOWY fk – pole służące do definiowania współczynnika, program automatycznie wstawia wartość uzależnioną od typu przegrody, dodatkowo użytkownik może skorzystać z podpowiedzi wyświetlanej przyciskiem .

 

          Współczynnik poprawkowy temperatury

 

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA U [W/(m2·K)] – pole służące do definiowania współczynnika przenikania ciepła dla wybranej przegrody; program automatycznie wpisuje wartość obliczoną w oknie definicje przegrody.

 

POKÓJ/TEMP.  [ºC] – pole służące do wyboru temperatury lub pomieszczenia po drugiej stronie przegrody. Dla przegród zewnętrznych program automatycznie podaje temperaturę strefy klimatycznej, dla przegród mających po drugiej stronie pomieszczenie ogrzewane wybieramy z przycisku odpowiednie pomieszczenie, gdy na liście wybierzemy brak wówczas ręcznie możemy wstawić odpowiednią temperaturę (a współczynnik strat ciepła wyliczony dla tej przegrody dodawany jest do sumy współczynników od pomieszczeń wewnętrznych). W przypadku wybrania pomieszczenia z listy program automatycznie wstawia jego temperaturę lub wartość współczynnika btr lub bu (jakakolwiek zmiana temperatury w tym pomieszczeniu automatycznie jest przenoszona i obliczana w dalszych etapach obliczeń).

          Drzewko wyboru sąsiadującego pomieszczenia

 

WSPÓŁCZYNNIK PROJEKTOWANEJ STRATY CIEPŁA HT [W/K] – pole służące do podglądu i edycji wyników dla danej przegrody. Wartość ta przekazywana jest dalej do wyników obliczeń.

 

PROJEKTOWANA STRATA CIEPŁA PRZEZ PRZENIKANIE ΦT [W] – pole służące do podglądu i edycji wyników dla danej przegrody. Wartość ta służy jedynie do podglądu straty cieplnej z danej przegrody.