Certyfikat

Przesył świadectwa do centralnego rejestru

Program ArCAdia-TERMO od wersji 6.3 umożliwia przesył świadectw do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, jeśli zostały one sporządzone zgodnie z metodologią rozp. MIiR z 27 lutego 2015 r. Instrukcja postępowania została opisana poniżej.

 

Po wybraniu z wysuwanego panelu wyboru obliczeń „Świadectwo charakterystyki energetycznej – metoda obliczeniowa” lub „Świadectwo charakterystyki energetycznej – metoda zużyciowa” należy sporządzić świadectwo energetyczne.

 

 

W menu Ustawienia – Opcje – Certyfikat należy podać dane do logowania na platformę Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

 

 

Wykonując obliczenia, w etapie Obliczenia cieplne – Strefy cieplne należy podać podział powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza Af (mieszkalna, niemieszkalna, inna, usługowa) dla każdej strefy.

 

 

 

 

Po zakończeniu obliczeń należy przejść do ostatniego etapu „Wydruki – Centralny rejestr”.

 

 

 

Po upewnieniu się, że świadectwo jest w pełni ukończone, tzn.:

- w raporcie o błędach nie ma żadnych błędów;

- wskaźniki EU, EK i EP zostały policzone;

- obliczony został udział OZE oraz emisja CO2;

- w podglądzie świadectwa zostały uzupełnione: powierzchnia użytkowa, kubatura budynku, opisy instalacji, zalecenia oraz pozostałe wymagane informacje;

- wzór świadectwa jest właściwy (dla budynku lub części budynku);

kliknąć na opcję „Wyślij certyfikat”.

 

 

W komunikacie, który się pojawi, wcisnąć „Tak”.

 

 

Jeśli nie podano danych do logowania, pojawi się komunikat, aby te dane uzupełnić. Po uzupełnieniu danych ponownie kliknąć „Wyślij certyfikat”.

 

 

Gdy transfer się rozpocznie, pojawi się komunikat „Aplikacja przetwarza dane”.

 

 

Po udanym transferze pojawi się komunikat: „Przesył danych zakończony powodzeniem”. W oknie programu ukaże się podgląd platformy centralnego rejestru.

 

 

 

Jeśli transfer się nie uda, pojawi się komunikat: „Przesył danych nie powiódł się”. Program wskaże elementy, których nie udało się przesłać i które można uzupełnić ręcznie w centralnym rejestrze. Można też usunąć błędnie przesłany plik z wykazu i ponownie spróbować wysłać świadectwo.

 

 

Świadectwo po przesłaniu będzie miało status „Roboczy”, dzięki czemu możliwa będzie jego edycja lub usunięcie z wykazu.

Błędnie lub niekompletnie przesłane dane można edytować/uzupełnić ręcznie w centralnym rejestrze lub usunąć przesłany plik z wykazu i ponownie spróbować wysłać dane z programu.

Między platformą a programem można się swobodnie przełączać za pomocą przycisku „Wyświetl certyfikat/Wyświetl rejestr” w prawym dolnym rogu okna programu.

 

 

   

 

 

Przed ostatecznym zatwierdzeniem świadectwa zalecane jest sprawdzenie wszystkich pięciu zakładek:

- oceniany budynek,

- obliczeniowa roczna ilość zużywanego nośnika energii lub energii przez budynek,

- podstawowe parametry techniczno-użytkowe budynku,

- obliczeniowe zapotrzebowanie na energię,

- zalecenia,

czy nie brakuje w nich żadnych danych.

 

 

 

 

W zakładce pierwszej należy uzupełnić dane adresowe budynku i dodać zdjęcie (maksymalny rozmiar 20 kB, opcja „Zmień”). Numeru świadectwa nie uzupełnia się, bowiem zostanie on wygenerowany przez system po ostatecznym zatwierdzeniu rejestrowanego świadectwa.

 

 

Po ręcznym uzupełnieniu brakujących elementów i upewnieniu się, że dane przesłane do centralnego rejestru są kompletne, można zapisać i zatwierdzić świadectwo. Zostanie wygenerowany numer świadectwa i pojawi się opcja wydruku.

 

 

Zatwierdzone świadectwo nie będzie już widoczne na liście wykazu świadectw roboczych, tylko zatwierdzonych.

 

 

Kwestie obsługi i korzystania z Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków są opisane w pomocy, dostępnej na platformie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.