W oknie tym wpisujemy podstawowe dane o strefie chłodu odnośnie temperatury, nazwy, typ chłodzona czy nie, numeracji, powierzchni i kubatury.
• Okno właściwości strefy chłodu
NAZWA – pole służące do ręcznego wpisywania nazwy strefy.
TYP – użytkownik w polu wybiera jeden z dwóch wariantów typu strefy: 1. Chłodzona, 2. Niechłodzona. W przypadku wyboru pierwszego typu w oknie włącza się zakładki służące do definiowania strat i zysków ciepła w strefie. Wybór drugiego wariantu wyłącza zakładki strat ciepła, a użytkownik może jedynie zdefiniować albo współczynnik btr.
TEMPERATURA θint,C [°C] – pole służące do wpisywania temperatury obliczeniowej strefy, program domyślnie wstawia największą wartość występującą w zgrupowanych w tej strefie pomieszczeń. Temperatura komfortu dla klimatyzacji uzależniona jest od wilgotności powietrza i prędkości przepływu i waha się w zakresie od 18 °C do 27 °C.
ŚREDNIA WAŻONA TEMPERATURA θs [°C] - pole służące do podglądu średniej temperatury pomieszczeń zgrupowanych w strefie, wyliczonych na podstawie wagi powierzchni tych pomieszczeń.
POWIERZCHNIA O REGULOWANEJ TEMPERATURZE Af [m2] – pole służące do wpisywani pola powierzchni strefy o regulowanej temperaturze, program domyślnie wstawi powierzchnię pomieszczeń znajdujących się w strefie. Wartość ta przekazywana jest dalej do obliczeń certyfikatu. Użytkownik powinien wpisać tutaj wartość powierzchni rzeczywistej podłogi, w przypadku kiedy mamy poddasze użytkowe wpisujemy pole rzeczywiste tzn. bez uwzględnienia wysokości i wyliczeń powierzchni użytkowej.
KUBATURA STREFY O REGULOWANEJ TEMPERATURZE V [m3] – pole służące do wpisywania kubatury o regulowanej temperaturze strefy, program domyślnie wstawi kubaturę pomieszczeń znajdujących się w strefie. Wartość ta przekazywana jest dalej do obliczeń certyfikatu. Użytkownik powinien wstawić rzeczywistą kubaturę strefy (nie użytkową).
OSŁONIĘCIE PRZED WIATREM
f – pole służące do wpisywania współczynnika osłonięcia przed wiatrem,
użytkownik może skorzystać z podpowiedzi włączanej przyciskiem . Wartość ta jest potrzebna do obliczeń
powietrza infiltrującego przez osłonę zewnętrzna budynku w wzorach na wentylację
mechaniczną.
• Podpowiedź współczynnik osłonięcia przed wiatrem
WSPÓŁCZYNNIK KLASY
OSŁONIĘCIA e – pole służące do wpisywania współczynnika klasy osłonięcia
przed wiatrem, użytkownik może skorzystać z podpowiedzi włączanej przyciskiem
. Wartość ta jest potrzebna do obliczeń
powietrza infiltrującego przez osłonę zewnętrzną budynku we wzorach na
wentylację mechaniczną.
• Podpowiedź współczynnik klasy osłonięcia