Zasobnik kablowy to element składowy rurociągów kablowych służący do zabezpieczania złączy kabli światłowodowych i zapasów kabli ułożonych w rurociągach kablowych. Zasobniki kablowe stosuje się też opcjonalnie na ciągach kanalizacji pierwotnej.
W momencie wybrania ikony lub ikony
mamy możliwość dodania elementu do
projektu. Po kliknięciu na wprowadzony obiekt pojawia się okno:
Dla danego obiektu (dotyczy to wszystkich obiektów w programie) możemy za pomocą przycisków w oknie obiektu ustawić jego funkcje edycyjne bądź edytować specyfikacje obiektu i opisy w formie tabel.
W momencie wybrania ikony poprzez wybór
przycisku lub dwuklik na wstawionym elemencie pojawia się okno definiowania
własności zasobnika kablowego:
Okno własności zasobnika kablowego
W pierwszej kolejności określamy parametr zasobnika mówiący o jego statusie w projekcie, tj. projektowany/istniejący. W przypadku zaznaczenia opcji istniejący wszelkie jego parametry będą jedynie wielkościami informacyjnymi (nieedytowalnymi w zestawieniach i raportach generowanych przez program). Opcję tę wybieramy w przypadku sporządzania np. rysunku wykonawczego istniejącej sieci bądź wykorzystania istniejącego elementu sieci do nowo projektowanego zakresu prac. Wybór powyższej opcji dotyczy wszystkich obiektów występujących w programie, gdzie występowanie takiego parametru uwzględniono. W przypadku wyboru opcji projektowany dodatkowo wybieramy typ zasobnika oraz opcjonalnie jego wyposażenie dodatkowe z edytowalnej listy rozwijanej. W przypadku lokalizacji złącza w zasobniku definiujemy typ osłony złącza. Wyposażenie złącza w elementy takie, jak łączniki żył, osłonki spawu definiujemy w oknie własności kabla światłowodowego bądź telekomunikacyjnego (miedzianego).
W zdefiniowanych przez program obiektach w oknach własności występuje pozycja poziom montażu dna. Nadanie konkretnej wartości temu parametrowi jest ważne z uwagi na możliwość edycji projektu w widoku 3D. W dalszej kolejności użytkownik definiuje parametry wyglądu, nazwę edytowaną w opisie i jego położenie na rysunku.
Kolejność czynności: określenie parametrów, wstawienie obiektu na rysunku (mapie rastrowej lub mapie w formacie DWG) jest dowolna. Na rysunku obiekt przybiera następującą postać:
Obiekt zasobnik kablowy nie może być bezpośrednio łączony z obiektem linia napowietrzna.