Słup telekomunikacyjny

Słup telekomunikacyjny program ArCADia-SIECI TELEKOMUNIKACYJNE udostępnia wprowadzanie do projektu słupów, które służą do projektowania odcinków linii napowietrznych bądź też przy zdefiniowaniu słupa jako istniejący do podwieszania projektowanych kabli na istniejącej podbudowie słupowej (lub np. słupach oświetlenia zewnętrznego).

Po kliknięciu ikony  lub ikony ofo_fop.bmp mamy możliwość dodania elementu do projektu. Gdy klikniemy na wprowadzony obiekt, pojawia się okno:

 

 

W momencie wybrania ikony actionbar     poprzez wybór przycisku lub dwuklik na wstawionym elemencie pojawia się okno definiowania własności elementu słupa:

Okno własności słupa telekomunikacyjnego

Tak jak w przypadku wszystkich obiektów, zaczynamy od zdefiniowania cech wizualnych oraz kąta usytuowania na rysunku. W dalszej kolejności użytkownik definiuje, czy dany obiekt jest istniejący, czy projektowany.

 

Definiujemy także funkcję słupa:

 

Przelotowy – stosuje się je, gdy trasa linii nie skręca o więcej niż 2 stopnie.

 

Narożny – działa na nie wypadkowa siła naciągu z obu stron słupa. Kąty załomu są niewielkie, a więc i wartość siły wypadkowej nie jest duża.

 

Krańcowy – przystosowane są do wytrzymywania całkowicie jednostronnego naciągu przewodów i dlatego umieszcza się je na początki i końcu linii.

 

Odporowy – są stawiane na końcach sekcji odciągowej ze słupami przelotowymi w środku, na prostych odcinkach linii.

 

Rozgałęźny – ustawiany w punkcie rozgałęzienia linii.

 

Głębokość zakopania (poziom montażu dna) – głębokość zakopania pod powierzchnię ziemi.

 

Następnie użytkownik definiuje Parametry stylu, mianowicie rodzaj konstrukcji słupa (pojedynczy, podwójny, rozkraczny, z podporą, oświetleniowy), rodzaj żerdzi oraz długość, średnicę podstawy, średnicę wierzchołka.

 

W zależności od wyboru rodzaju konstrukcji słupa oraz jego funkcji w projekcie (słup kablowy lub słup bez obudowy zakończenia liniowego) symbolika słupów na rysunku zmienia się w zależności od wyboru ww. parametrów obiektu. I tak na przykład:

 

Słup przelotowy pojedynczy istniejący:

slup1.tif

 

Słup przelotowy bliźniaczy istniejący (z uziemieniem):

 

slup2.tif

 

 

Słup pojedynczy kablowy projektowany:

 

slup3.tif

 

Przy wyborze danego słupa użytkownik powinien uzyskać informację na temat zestawienia materiałów niezbędnych do uzbrojenia danego słupa. Materiały te dopisujemy w wyposażeniu dodatkowym.

 

Użytkownik ma również możliwość, aby na słupie zamocować zapas kabla bądź umieścić na nim złącze kablowe. Możemy również zdefiniować osłonę złącza, obudowę zakończenia liniowego oraz opcjonalnie zdefiniować uziemienie słupa.

 

Parametry definiowania zapasu i złącza przypisano do definiowanych kabli. W przypadku umieszczenia na słupie ww. urządzeń, na rysunku widoczny będzie symbol zapasu kabla z podaniem jego adresu oraz wykaz złączy w obiekcie. Dostęp do definiowania tych parametrów uzyskamy poprzez kliknięcie na kabel napowietrzny z obiektu linia napowietrzna.

 

Na rysunku, w zależności od zdefiniowanych w oknie własności parametrów, obiekt przybiera postać zgodnie z podanymi powyżej przykładami.