Rurociąg kablowy

Rurociąg kablowy – zespół rur kablowych oraz zasobników złączowych układanych bezpośrednio w ziemi i stanowiących ochronę dla kabli telekomunikacyjnych (światłowodowych).

 

W większości przypadków będą to nowe przebiegi rurociągów kablowych, rzadko rozbudowa ciągu istniejącego. Na projektowanym rurociągu kablowym program przewiduje możliwość montażu studni kablowej lub zasobnika złączowego. Rurociąg kablowy w swej specyfice różni się od kanalizacji pierwotnej jedynie zdefiniowanymi maksymalnymi odcinkami przelotów między studniami (w przypadku rurociągu kablowego zamiast studni kablowych mogą być użyte zasobniki złączowe lub dodatkowo na trasie rurociągu słupki oznaczeniowe ). Specyfika projektowania różni się też rodzajem użytych rur kablowych.

 

Po kliknięciu ikony  lub ikony ofo_sp.bmp mamy możliwość dodania elementu do projektu. Gdy klikniemy na wprowadzony obiekt, pojawia się okno:

 

 

 

W momencie wybrania ikony actionbar     poprzez wybór przycisku lub dwuklik na wstawionym elemencie pojawia się okno definiowania własności elementu profil rurociągu kablowego:

Okno własności profilu rurociągu kablowego

 

Definiujemy w nim profil rurociągu kablowego, czyli ilość rur kablowych układanych w wykopie oraz sposób ich ułożenia (ilość warstw i ilość rur w jednej warstwie). Scenariusz użycia programu przewiduje możliwość zdefiniowania każdej rury oddzielnie, jak również wpisania części rur jako obiekty istniejące lub w przypadku wykonywania jedynie projektu wykonawczego, np. projektowania kabla w istniejącym rurociągu kablowym, cały profil możemy zdefiniować jako istniejący.

 

Ma to odzwierciedlenie graficzne w postaci edytowanego profilu kanalizacji w postaci wyżej przedstawionej, gdzie linią przerywaną oznaczono rury projektowane, a linią ciągłą rury istniejące, zaś otwór istniejący zajęty to koło zamalowane.

 

 

 

Wyboru rodzaju rury kablowej rurociągu dokonujemy dla każdego otworu kanalizacji oddzielnie z listy wyboru w oknie:

 

 

 

Po wyborze właściwości otworu definiujemy typ materiału, z jakiego wykonana jest rura, klikając w danym numerze profilu na rurociąg kablowy oraz opcjonalnie definiując ewentualne wyposażenie dodatkowe:

 

 

 

Po zdefiniowaniu profilu rurociągu kablowego w każdym zdefiniowanym otworze możemy umieścić projektowane kable światłowodowe lub telekomunikacyjne.

 

 

 

Dla rurociągu kablowego możemy zdefiniować również z dostępnej edytowalnej listy rozwijanej kabel sygnalizacyjny i taśmę ostrzegawczą. Są to elementy projektowane przy układaniu kabli światłowodowych w ziemi dla możliwości lokalizacji specjalnymi przyrządami. W przypadku projektowania tych elementów sieci zaznaczamy wybrane pozycje. Długość projektowanego wtedy kabla i (lub) taśmy ostrzegawczej program zlicza automatycznie po wcześniejszym zdefiniowaniu w opcjach ogólnych współczynników dla tych elementów sieci.

 

 

 

 

Na rysunku możemy również ustalić format opisu dla danego profilu z zakładki wygląd opisu oraz po kliknięciu na zdefiniowany profil, z okna profilu wybierając wstaw wykaz elementów edytować tabelę z zawartością wszystkich zdefiniowanych rur i kabli na danym odcinku rurociągu kablowego.

 

Parametry tak zdefiniowanego profilu możemy przenieść do kolejnego profilu dla rurociągu, bez potrzeby jego ponownego definiowania, wybierając w oknie profilu opcję Kopiuj, po wcześniejszym zaznaczeniu profilu, który chcemy przenieść. Zestawienie odcinków rurociągu kablowego i jego długości zostaną wygenerowane przez program w postaci raportu jako opis przebiegu trasy kabla, natomiast po kliknięciu na wybrany odcinek i wybierając w oknie profilu rurociągu opcję Specyfikacja obiektu uzyskujemy specyfikację profilu w postaci pliku RTF.

 

Wygląd opisu, symbol graficzny profilu oraz wykaz elementów na rysunku przybierają postać:

 

rurociąg kabl.bmp