Kabel telekomunikacyjny

Kabel telekomunikacyjny – elastyczny zespół wzajemnie izolowanych przewodów (żył) metalowych, z reguły miedzianych (lub światłowodów) zabezpieczonych od wpływów zewnętrznych wspólnymi warstwami ochronnymi, stosowany do przesyłania sygnałów telekomunikacyjnych. 

 

Kable telekomunikacyjne będziemy projektować w kanalizacji pierwotnej, (istnieje też możliwość projektowania ich w kanalizacji pierwotnej oraz wtórnej i rurociągu kablowym), jako kable zawieszone na linii napowietrznej bądź bezpośrednio w ziemi.

Kabel definiujemy bezpośrednio z obiektu profil kabli (ofo_fcp.png lubofo_cp.bmp) bądź z obiektów kanalizacja pierwotna, rurociąg kablowy, linia napowietrzna, gdzie po zdefiniowaniu opisanych przedmiotowych obiektów kabel występuje jako opcja. Zasada definiowania kabli telekomunikacyjnych z wyżej wymienionych obiektów jest taka sama.

 

W jednym projekcie mogą występować różne rodzaje przebiegu projektowanych kabli, tj. np. tylko i wyłącznie w kanalizacji pierwotnej bądź np. w rurociągu kablowym, następnie na słupach napowietrznych. Bez względu na konfigurację projektowanej sieci projektant ma możliwość zestawienia całego projektowanego toru kablowego i w odniesieniu do otrzymanych wartości (długość całkowita kabla, długości poszczególnych odcinków) wygenerować żądane raporty.

 

Kabel telekomunikacyjny w przypadku układania go w kanalizacji bądź rurociągu przebiega zawsze po trasie tych obiektów.

 

Kabel projektujemy z wykorzystaniem istniejącego ciągu bądź też w projektowanej kanalizacji. Kabel zawsze musi zachować ciągłość swego przebiegu. Przebiega on przez studnie, słupy kablowe, punkty charakterystyczne, takie jak: przełącznica, szafa zewnętrzna, słupek kablowy, obudowa zakończenia liniowego, złącza kablowe.

 

Z uwagi na pokrywanie się przebiegów kanalizacji pierwotnej i wtórnej oraz rurociągu kablowego z kablem obiekt ten zapisujemy w innej zdefiniowanej warstwie rysunku.

 

Kabel telekomunikacyjny, w przypadku układania go bezpośrednio w ziemi, definiujemy w oknie własności poprzez wybór ikony ofo_fcp.png lubofo_cp.bmp. Po kliknięciu ikony ofo_fcp.png lubofo_cp.bmp mamy możliwość dodania elementu do projektu. Po kliknięciu na wprowadzony obiekt pojawia się okno:

 

 

W momencie wybrania ikony actionbar     poprzez wybór przycisku lub dwuklik na wstawionym elemencie pojawia się okno definiowania własności elementu profil kabli.

 

Definiujemy w nim profil kabli, czyli ilość kabli układanych w wykopie oraz sposób ich ułożenia (ilość warstw i ilość kabli w jednej warstwie są wartościami umownymi dla zobrazowania profilu). Scenariusz użycia programu przewiduje możliwość zdefiniowania każdego kabla oddzielnie, jak również, przy projektowaniu rozbudowy, wpisania części kabli jako obiekty istniejące lub, w przypadku wykonywania jedynie projektu wykonawczego, np. inwentaryzacji kabli, cały profil możemy zdefiniować jako istniejący. Ma to odzwierciedlenie graficzne w postaci edytowanego profilu kabli pokazanego w oknie poniżej, gdzie linią przerywaną oznaczono kabel projektowany, linią ciągłą kabel istniejący.

 

 

Okno własności profilu kabli

Definiując kolejny numer kabla jako istniejący bądź projektowany, z okna wyboru wybieramy ikonę kabla telekomunikacyjnego:

 

 

Wyboru dokonujemy dla każdego kabla oddzielnie z listy wyboru w oknie:

 

 

 

Po wyborze właściwości definiujemy typ kabla (światłowodowy, telekomunikacyjny). Definiowanie kabli światłowodowych i telekomunikacyjnych jest analogiczne i wprowadzamy je w tym samym oknie poprzez wybór rodzaju kabla. Możemy też zdefiniować profil mieszany kabli, tj. profil składający się z kabla światłowodowego i telekomunikacyjnego.

 

Po wybraniu jednego ze sposobów wprowadzenia kabla do projektu (z obiektu kanalizacja pierwotna, rurociąg kablowy, profil kabli bądź linia napowietrzna) parametry kabla projektowanego (bądź wprowadzanego jako istniejący) określamy w oknie:

 

 

Okno własności kabla telekomunikacyjnego

Dla kabla określamy kolejno: status kabla w projekcie (istniejący/projektowany), adres kabla: charakterystyczne oznaczenie kabla – najczęściej jest to numer kabla nadawany przez inwestora/użytkownika sieci. Numer ten będzie pojawiał się w projekcie, w raportach, obliczeniach oraz w oknach dialogowych. Po adresie kabla wykonywana będzie jego analiza i opis przebiegu. Domyślny separator adresu ustawiamy w opcjach ogólnych programu.

 

Zapas kabla/złącze kablowe: zapas kabla definiujemy w obiektach takich, jak studnia, zasobnik kablowy, szafa zewnętrzna, słup kablowy. Parametry zapasu i złącza kablowego przypisane są do kabla. W przypadku braku wprowadzenia kabla do obiektu zdefiniowanie tych wartości nie jest możliwe.

 

Dla zapasu kabla oraz złącza kablowego definiujemy z edytowalnej listy rozwijanej długość zapasu w danym obiekcie oraz, w przypadku złącza, rodzaj łączników żył użytych w złączu, ich typ, ilość oraz oznaczenie dodatkowe. Typ urządzenia magazynującego zapas kabla oraz rodzaj osłony złącza definiujemy we własnościach obiektu, w którym ten zapas/złącze umieszczamy.

 

 

W przypadku braku zapasu kabla i braku złącza w danym obiekcie, okna wyboru pozostawiamy jako nieaktywne.

 

W przypadku występowania w obiekcie złącza kablowego, klikając na obiekt możemy wybrać opcję Wstaw wykaz złączy w obiekcie i edytować na rysunku taki wykaz w postaci tabeli (wykaz złączy opisano w obiekcie studnia kablowa).

 

W przypadku występowania w obiekcie zapasu kabla pojawia się na rysunku symbol graficzny zapasu. Dodatkowo dla złącza kablowego również pojawia się jego oznaczenie graficzne.

 

Złącze kablowe i zapas kabla definiujemy zawsze na odcinku kabla projektowanego. W przypadku konieczności występowania złącza na kablu istniejącym, materiały użyte do wykonania złącza definiujemy w wyposażeniu dodatkowym obiektu.

 

W parametrach stylu określamy typ kabla, strukturę kabla, średnicę żyły oraz, dla potrzeb raportów obliczeniowych, tłumienność i impedancję jednostkową zadanego kabla. Możemy również, analogicznie jak dla innych obiektów, dodać do biblioteki projektu bądź biblioteki globalnej własny typ kabla.

 

Wykonanie analizy kabla, opisu przebiegu trasy kabla, generowanie schematu kabla, zestawienie odcinków kabla wykonujemy analogicznie, jak dla kabli światłowodowych.

 

Wygląd opisu, symbol graficzny profilu oraz wykaz elementów na rysunku przybierają postać:

 

profil tele.tif