Wstawianie szczegółów zbrojenia

Każdy pręt wprowadzony do modelu może zostać „wyrzucony” na rysunku zbrojeniowym w postaci kopii pręta z przedstawionymi szczegółami (wymiarami) jego konstrukcji oraz załączonym opisem. Do tego celu w programie przewidziano trzy funkcje:  – Wstaw szczegóły pręta,  – Wstaw szczegóły wszystkich prętów oraz  – Wstaw szczegóły pręta dystansowego. Wszystkie te funkcje dostępne są z głównego paska narzędziowego programu. Dodatkowo pierwsza z nich dostępna jest na pasku akcji dla pojedynczego pręta siatki lub zagęszczenia, dowolnego pręta wprowadzonego do płyty a także dla pręta na przebicie. Po wybraniu funkcji  – Wstaw szczegóły pręta oraz wskazaniu pręta w modelu, którego ona ma dotyczyć, wskazujemy na rysunku lokalizację „wyrzuconego” pręta. Rysunek „wyrzuconego” pręta nie jest obiektem modelu (jest niewidoczny w Widoku 3D), nie jest wliczany do wykazu stali zbrojeniowej i nie jest powiązany z żadnym widokiem czy też przekrojem. Rysunek szczegółów pręta, poza jego kształtem, zawiera: automatycznie nadawany numer pręta, jego średnicę, długość całkowitą, długości poszczególnych segmentów, zwymiarowane promienie gięcia i długości łuków. Sposób prezentacji tych parametrów uzależniony jest od ustawień wybranych w oknie Opcji programu. W oknie Właściwości elementu: Szczegóły pręta można ustawić wielkość czcionek dla opisów szczegółów pręta.

Rys. 35           Okno Właściwości szczegółów pręta

Funkcja  – Wstaw szczegóły wszystkich prętów działa analogicznie do wstawiania szczegółów pojedynczego pręta, lecz tym razem nie trzeba wskazywać prętów, dla których mają być wstawione szczegóły, a program w ramach rysunku sam znajduje wszystkie pręty o różnych kształtach i wstawia pręty „wyrzucone” dla wszystkich kształtów na raz. W ramach prętów „wyrzuconych” można wstawić do rysunku kilka takich samych szczegółów prętów, a ich ilość nie wpływa na ilość prętów w modelu i wykazie stali. Każda modyfikacja rzeczywistego pojedynczo występującego pręta w modelu lub jednoczesna zmiana wszystkich prętów modelu tego samego typu (zmiana wymiarów, kształtu, średnicy itp.) odpowiednio modyfikuje w sposób automatyczny odpowiadający mu pręt „wyrzucony”. W przypadku gdy modyfikowany jest w modelu jeden lub kilka prętów tego samego typu, lecz nie wszystkie tego typu, które występują w modelu, dla odpowiadającego im pręta „wyrzuconego” zmieni się ich ilość, ale nowy typ pręta „wyrzuconego” nie zostanie automatycznie dołożony na rysunku. Dlatego tez każda zmiana wymiarów, kształtu lub średnicy pręta powinna zostać zakończona usunięciem dotychczasowych prętów „wyrzuconych” i ponownym wstawieniem wszystkich szczegółów prętów lub dołożeniem do wstawionych wcześniej prętów „wyrzuconych” szczegółów dla modyfikowanego pręta.

Ostatnim wydzielonym elementem jest wstawianie szczegółów pręta dystansowego. Funkcja ta została wydzielona osobno w programie w związku z tym, że pręty dystansowe nie maja swojej reprezentacji graficznej na widokach i przekrojach modelu (nie można ich wskazać na rysunku), a jedynie ich ilość ujmowana jest szacunkowo w wykazie stali zbrojeniowej na podstawie założeń przyjętych przez użytkownika.

Rys. 36           Przykładowe rysunki szczegółów prętów „wyrzuconych”

Po zaznaczeniu dowolnego rysunku ze szczegółami pręta dostępne są punkty bazowe umożliwiające zmianę lokalizacji pręta „wyrzuconego” i osobno zmianę lokalizacji jego opisów i wymiarów względem „wyrzuconego” pręta.

￿