Ustawienia i Opcje modułów ArCADia-KONSTRUKCJE

Okno Opcje modułów ArCADia-KONSTRUKCJE zawiera ogólne ustawienia programu.

Rys. 3             Okno Opcji modułów ArCADia-KONSTRUKCJE

W oknie Opcji zawarto podstawowe ustawienia dotyczące sposobu prezentacji zbrojenia w dokumencie. Są to kolejno następujące parametry:

Promień zagięcia zbrojenia – określający, dla jakiego zbrojenia mają być widoczne promienie gięcia:

      Nigdzie nie występuje.

      Występuje wszędzie.

      Występuje tylko dla zbrojenia o średnicy większej lub równej…

Wymiar promienia gięcia – określa wartość promienia gięcia prętów zbrojeniowych:

      Podstawowy (2 x ∅ dla średnicy zbrojenia ≤ 16 mm i 3,5 x ∅ dla średnicy zbrojenia > 16 mm).

      Zwiększony – zgodnie ze wzorem (8.1) normy PN-EN 1992-1-1.

Haki w zbrojeniu – ze względu na użycie w programie wyłącznie stali żebrowanej kształt haków dotyczy praktycznie tylko strzemion (dla pozostałych prętów ewentualne haki muszą być wprowadzane indywidualnie):

      Pod kątem 90°.

      Pod kątem 30°.

Jednostka długości w szczegółach prętów, opisach i wymiarach – parametr pozwalający wybrać użytkownikowi jednostkę wymiarowania zbrojenia i elementu z ewentualnym jej zaokrągleniem do 5 mm (dla szczegółów i opisów prętów):

      W milimetrach (z ewentualnym zaokrągleniem do 5 mm).

      W centymetrach (z ewentualnym zaokrągleniem do 5 mm).

Długości łuków w szczegółach prętów – parametr pozwalający ustalić, dla jakiego typu zbrojenia będą widoczne długości łuków przy zastosowaniu promieni gięcia:

      Widoczne dla prętów (podłużnych).

      Widoczne dla strzemion.

Numeracja prętów zbrojeniowych:

      Wspólna numeracja dla wszystkich prętów w dokumencie – kolejna numeracja wszystkich prętów w całym dokumencie, wykaz stali zbrojeniowej dla całego dokumentu lub pojedynczego elementu konstrukcyjnego.

      Oddzielna numeracja prętów dla każdego elementu konstrukcyjnego – kolejna numeracja wszystkich prętów w elemencie, dla każdego elementu rozpoczynająca się od numeru 1, nadająca w konsekwencji te same numery różnym prętom w dokumencie. Wykaz stali zbrojeniowej tylko dla pojedynczego elementu konstrukcyjnego.

Domyślnie wprowadzany do rysunku model płyty, niezależnie od ustawienia jednostek wymiarowania w Opcjach opisanych powyżej, będzie rysowany w skali rzeczywistej, dla której jedna jednostka na rysunku odpowiada jednemu centymetrowi w rzeczywistości. W dowolnym momencie w trakcie pracy nad projektem użytkownik może zmienić jednostkę rysunku (np. na milimetry), wchodząc w okno Właściwości dla zaznaczonego Uchwytu widoku – Rzut 1.

Rys. 4             Okno Właściwości elementu dla Uchwytu widoku

Zmiana jednostki rysunku (np. z centymetrów na milimetry) przebudowuje skalę całego rysunku (modelu, opisów, wymiarowania itp.), ale nie zmienia sposobu wymiarowania i wartości wymiarów linii wymiarowych i szczegółów prętów.

Wszystkie opcje i ustawienia opisane powyżej dotyczą zawsze wszystkich elementów projektu ujętych na rysunku.

￿