Ogólna charakterystyka programu

Program ArCADia-PŁYTA ŻELBETOWA jest częścią ogólnego obiektowego systemu wspomagania pracy projektantów budowlanych i jednocześnie drugim modułem w zakresie konstrukcji. Służy on do sporządzania szczegółowej dokumentacji wykonawczej w zakresie konstrukcji dotyczącej żelbetowych płyt monolitycznych. Może on pracować w dwóch podstawowych trybach:

      Jako niezależna aplikacja do modelowania przez użytkownika płyt stropowych wraz z warunkami ich podparcia oraz do kompleksowej dokumentacji wykonawczej żelbetowych płyt monolitycznych.

      Jako aplikacja współpracująca z modułem ArCADia-ARCHITEKTURA, gdzie model płyty przejmowany jest z projektu architektonicznego z możliwością jego dalszej modyfikacji oraz wykonania wykonawczych rysunków zbrojeniowych.

Wprowadzając w programie elementy płyty (kontur i otwory w płycie, podpory w postaci: ścian, słupów i podciągów, a następnie odpowiednie zbrojenie górne i dolne stropu), tworzymy przestrzenny model płyty żelbetowej, który w każdej chwili można podejrzeć w widoku 3D. Model ten tworzony jest na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika w formie płaskich widoków zbrojenia górnego i dolnego oraz charakterystycznych przekrojów płyty. Domyślnie w programie pracujemy na dwóch widokach zbrojenia górnego i dolnego płyty i na nich modelujemy przeważnie całe zbrojenie, natomiast przekroje wstawiane są do rysunku głównie w celach informacyjnych i poglądowych. W każdej chwili użytkownik może usunąć dowolny widok (przekrój) lub dostawić nowy we wskazanej lokalizacji. Elementy modelu (kształt płyty, otwory w płycie, podpory, a także zbrojenie górne i dolne oraz ich opisy) mogą być wstawiane tylko w jednym wskazanym aktywnym widoku lub przekroju (w pozostałych są automatycznie odwzorowywane zgodnie z ich lokalizacją w modelu, z wyjątkiem opisów i wymiarów). Użytkownik w każdej chwili może przełączyć aktywny widok lub przekrój odpowiednią funkcją w pasku narzędziowym. Poza elementami modelu w projekcie występują inne elementy, niepowiązane bezpośrednio z widokami i przekrojami. Są to widoki szczegółowe prętów (tzw. pręty „wyrzucone”), wykaz stali zbrojeniowej i tabelka rysunkowa. Dostępne w programie elementy projektu możemy podzielić na 3 główne grupy:

      Elementy modelu, których lokalizacja odwzorowuje się we wszystkich widokach i przekrojach, takie jak: geometria płyty wraz z otworami i podporami w postaci ścian, słupów i podciągów, zbrojenie górne, dolne i pręty na przebicie (stoliki dystansowe siatek górnych ujęte są jedynie w wykazie stali i nie są precyzyjnie lokalizowane w modelu płyty).

      Elementy dodatkowe widoku, nieistniejące w rzeczywistym modelu i nieodwzorowujące swojej lokalizacji, przypisane do konkretnego widoku lub przekroju, takie jak: opisy prętów i wymiary geometryczne.

      Elementy dodatkowe nieistniejące w modelu i nieprzypisane do żadnego widoku lub przekroju, takie jak: opisane szczegóły prętów, wykaz stali zbrojeniowej oraz tabelka rysunkowa.

W ramach jednego dokumentu użytkownik może wstawić kilka typów różnych płyt, które zawsze traktowane są przez program jako elementy rozdzielne. Zbrojenie wprowadzone do modelu może być wymiarowane w milimetrach lub centymetrach, zależnie od przyzwyczajenia użytkownika. Numeracja prętów zbrojeniowych wykonywana jest automatycznie przez program (dla pojedynczej płyty lub całego rysunku) i generalnie użytkownik nie ma na nią wpływu. Jest ona zawsze kolejna i zawsze dotyczy wszystkich prętów zbrojeniowych wprowadzonych do modelu danej płyty lub całego dokumentu, zależnie od wyboru dokonanego w Opcjach konstrukcyjnych programu.

￿