Uwagi wstępne do edycji obiektów. Wstawianie obiektów.

Edycja każdego obiektu polega na wprowadzeniu symbolu obiektowego na rzut architektoniczny w modelu rysunku. Symbol obiektu zawiera w sobie informacje o parametrach charakterystycznych tj. parametrach technicznych, technologicznych oraz geometrycznych obiektu, koniecznych
do wykonania rysunków uzupełniających, obliczeń i dokonania oceny ich poprawności.

Obiekt wstawiany jest na modelu poprzez wybranie odpowiedniej ikony (Tab.1. - Funkcje paska narzędzi ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE) z pasków narzędzi programu (Rys. 6, Rys. 7 lub Rys. 8). Pojawia się wówczas okno wstawiania obiektu. Okno dla każdego obiektu umożliwia wybór pozycji obiektu przez zdefiniowanie uchwytu na obrysie lub w punkcie charakterystycznym obiektu oraz umożliwia lokalizację przestrzenną (np. Poziom montażu dna).

Poprzez wciśnięcie przycisku  Pobierz z elementu użytkownik ma możliwość wstawienia obiektu łącząc go w odpowiednim punkcie z elementem łączącym innego już wstawionego
do rysunku obiektu.

Przyciski odniesienia  ułatwiają wstawienie elementu na rurociąg w odniesieniu do jednego lub dwóch punktów. I tak:

  Odniesienie:

Po wciśnięciu przycisku należy najpierw wskazać punkt na rurociągu (pytanie w linii poleceń). Program wyświetla „linijkę”, symbol obiektu w proponowanym miejscu wstawienia oraz odległość położenia kursora w [cm] od wskazanego punktu odniesienia. Następnie wskazujemy wymagany punkt wstawienia obiektu wykorzystując wyświetlaną pomoc programu oraz jego kąt wstawienia.

 Pomiędzy punktami (środek):

Po wciśnięciu przycisku należy wskazać kolejno dwa punkty, które program wykorzysta do odmierzenia środka pomiędzy nimi i wstawi tam obiekt. Na koniec wskazujemy jego kąt wstawienia.

 Pomiędzy punktami (procentowo):

Po wciśnięciu przycisku należy najpierw podać procentowo odległość od pierwszego wskazanego punktu, zatwierdzić ją wciskając ENTER oraz wskazać pierwszy punkt na rurociągu. Program wyświetla „linijkę” i symbol obiektu w proponowanym miejscu wstawienia oraz odległość położenia kursora w [cm] od wskazanego punktu odniesienia. Następnie należy wstawić drugi punkt wykorzystując wyświetlaną pomoc programu w odległości, od której program oblicza procentowo położenie obiektu. Na koniec ustawić jego kąt wstawienia.

W oknie istnieją również opcje ułatwiające precyzję wstawiania obiektu. Opcje te uruchamia się przez wciśnięcie odpowiednich przycisków funkcji śledzenia  lub wykrywania  innych elementów istniejących na rysunku.

 

 

Wstawianie obiektu do rysunku można prowadzić w dwojaki sposób:

 

Sposób pierwszy:

Po wybraniu odpowiedniej ikony z paska narzędzi ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE i wyświetleniu okna wstawienia obiektu (Rys. 12) można przejść do edycji parametrów obiektu przez wybór przycisku ustawień Opis: własności.bmp.

 

 

 

Rys. 19         Okno wstawienia obiektu - widok ogólny

 

Okno wstawienia obiektu jest jednakowe dla wszystkich obiektów z niewielkimi różnicami dotyczącymi uchwytów wstawiania. Uchwyty wstawiania lokalizowane są w odniesieniu do geometrii wstawianego obiektu (np. środek, prawy-górny narożnik, środek lewej krawędzi itp.)

Poniżej typy okien wstawiania dla obiektów posiadających:

 

 

Rys. 20         Typy okien wstawiania

Przy aktywnym oknie wstawienia obiektu na polu rysunkowym modelu (rzutu) pojawia się jego symbol. Kliknięcie w wybrane miejsce w obszarze rysunku wstawia obiekt.

 

Elementy okna wstawienia:

 

Poziom montażu – użytkownik zadaje poziom montażu punktu charakterystycznego (np. oś, dno itp.) obiektu względem poziomu aktywnej kondygnacji.

Pobierz z elementu – jeśli przycisk jest aktywny, to kliknięcie we wprowadzony wcześniej element (np. rurę pionową) spowoduje pobranie poziomu montażu jego punktów charakterystycznych i automatyczne dołączenie wstawianego elementu (np. zaworu) na zbliżonym poziomie (np. do jednego z końców rury pionowej – poniżej przykład).

 

 

 

 

Jeśli wcześniej wprowadzone elementy to np. dwa rurociągi na różnych poziomach jeden nad drugim to - jeśli przycisk ‘Pobierz z elementu’ jest aktywny – pozwoli na włączenie obiektu (np. zaworu) do jednej z nich w punkcie przecięcia. Element zostanie dołączony do tego rurociągu, którego poziom montażu jest bliższy  wpisanemu – poniżej przykład.

 

Rys. 21         Przykład zastosowania funkcji „Pobierz z elementu” podczas wstawiania zaworu na jeden z krzyżujących się w planie rurociągów poziomych

Funkcja pobierz z elementu powinna być używana przy zaznaczonej funkcji Wykrywania elementów
i odcinków.

Funkcja śledzenia – włączenie jej pozwala na śledzenie końców odcinków rurociągów i obiektów oddalonych od prowadzonej trasy oraz informowanie użytkownika za pomocą pojawiającej się na ekranie linii przerywanej, łączącej koniec prowadzonego rurociągu z wykrytym (rurociągiem lub obiektem).

Funkcja wykrywania – funkcja pozwalająca na precyzyjne i zamierzone włączenie się w istniejący element (informacja za pomocą znacznika (x) pojawiająca się na ekranie.

Uchwyty obiektu – w zależności od rodzaju obiektu umożliwia wybór punktu na jego obrysie, który
w momencie wstawiania jest uchwytem.

Przejście do okna właściwości – uaktywnia okno właściwości wstawianego obiektu.

Odniesienie – wstawia obiekt w odległości od wskazanego punktu wyświetlając pomocniczy znacznik - „linijkę”.

Pomiędzy punktami (środek) – wstawia obiekt w połowie odcinka pomiędzy dwoma wskazanymi punktami.

Pomiędzy punktami (procentowo) – wstawia obiekt w odległości podanej procentowo w stosunku do odległości pomiędzy dwoma wskazanymi punktami licząc od punktu pierwszego.

Otwieranie bibliotek – umożliwia wybór urządzeń i obiektów z gotowych lub uzupełnianych bibliotek typów. Poniższy rysunek przedstawia przykładowe typy wodomierzy.

Rys. 22         Przykład biblioteki wodomierzy

Wybranie przycisku  powoduje wyświetlenie zawartości biblioteki obiektów dla aktualnego projektu uporządkowanej na zasadzie kolejnych poziomów „drzewa” typów.

.

Wybranie przycisku  powoduje „zwinięcie” wierszy biblioteki obiektów do poziomu podstawowego:

Rys. 23         Przykład zwiniętego „drzewa typów” w oknie biblioteki wodomierzy

 

Sposób drugi:

Po wybraniu odpowiedniej ikony z paska narzędzi ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE (Rys. 6, Rys. 7 lub Rys. 8) należy wstawić symbol obiektu korzystając z funkcji lokalizacji obiektu
i zakończyć operację wstawiania. Następnie po zaznaczeniu wstawionego obiektu skorzystać
z wyświetlającego się okna modyfikacji obiektu (Rys. 26).

W następnym kroku przejść do edycji parametrów obiektu (tak jak w sposobie pierwszym) przez wybór przycisku ustawień Opis: własności.bmp.

￿