Rysowanie inwentaryzacji za pomocą dalmierza

Ogólną zasada rysowania rzutów za pomocą dalmierza połączonego technologią Bluetooth z systemem ArCADia jest to, że przejmowane dane automatycznie rysują ściany obmierzanego budynku, domyślnie umieszczając je pod kątem prostym we wskazanym na dalmierzu kierunku. W narysowane ściany wprowadzane są okna i drzwi, które najpierw są wymierzane i do ich okien właściwości przesyłane są informacje o szerokościach, wysokościach itp., a następnie wprowadzane są do rysunku za pomocą opcje Odniesienie i wskazanego na dalmierzu kierunku. Oznacza to, że najlepszą metodą tworzenia inwentaryzacji jest zabranie laptopa na miejsce obmiaru i na bieżąco rysowanie rzutów przekazując kolejne wartości.

 

Poniżej przedstawiony sposób wykorzystania dalmierza DISTO D3a BT:

1.  Uruchom dalmierz.

2.  Włącz funkcję  Bluetooth.

3.  Włącz funkcje drugiego stopnia (przekazujące kierunek pomiaru).

4.  Uruchom w programie polecenie Opis: Opis: scia1.bmp Wstaw ścianę znajdującą się w oknie Nawigator.

5.  Po pojawieniu się okna wstawiania wybierz krawędź wprowadzania ściany.

6.  Wskaż na rysunku początek ściany.

7.  Zmierz długość ściany dalmierzem.

8.  Przy pomocy funkcji kierunku przekaż dane do programu.

9.  Program narysuje ścianę we wskazanym kierunku.

10. Zmierz kolejną ścianę i przekaż ją do programu wciskając odpowiedni kierunek np. w lewo od poprzednio wstawionej ściany.

11. Program narysuje ścianę we wskazanym kierunku.

12. Zmierz pozostałe ściany w pomieszczeniu, przekazując każdorazowo ich wymiar funkcją kierunku.

Strzałki kierunkowe znajdujące się na dalmierzu i w oknie nawigatora wprowadzają ściany pod kątem 45ᵒ lub 90ᵒ od poprzedniej ściany. Jeśli kąt między ścianami widocznie jest inny, należy w oknie Nawigator zaznaczyć pole  Blokuj rysowanie zmierzyć dalmierzem długość ściany, przesłać do programu. Następnie zmierzyć kąt i wpisać ręcznie w okno nawigatora. Ściana zostanie wstawiona po kliknięciu przycisku OK.

Po narysowaniu obrysu pomieszczeń, można w nie wstawiać okna i drzwi. Najlepiej przed ich wstawieniem zmierzyć i zdefiniować okno lub drzwi. W tym celu oknie Nawigator wybieramy  Wstaw okno i w oknie wstawiania wchodzimy we właściwości.

 

Przykładowe okno właściwości okna

Należy wcisnąć ikonę Bluetooth poprzedzającą wartość, którą będziemy mierzyć pojawi się małe okno oczekiwania na przejęcie danych z dalmierza.

 

Okno oczekujące na przesłanie danych przez dalmierz.

Mierzymy np. szerokość okna w świetle ściany i wysyłamy dane jedną ze strzałek kierunkowych znajdujących się na dalmierzu. Następnie znów klikamy na ikonę Bluetooth poprzedzającą inną wartość i postępujemy analogicznie obmierzając całe okno. Po zatwierdzeniu wielkości okna należy je wstawić w zmierzonej odległości od jednego z narożników pomieszczenia. Wybieramy z okna wstawiania opcję Odniesienie, wskazujemy narożnik pomieszczenia i pokazujemy stronę (bez klikania) wstawienia okna. Mierzymy odległość okna od narożnika i przesyłamy wartość poprzez wciśnięcie odpowiedniej strzałki kierunku na dalmierzu. Jeśli wybraliśmy sobie lewy górny narożnik pomieszczenia i okno jest wstawiane od niego w lewą stronę to wciskami strzałkę w lewo.

 

UWAGA: szczegółowe informacje wprowadzania poszczególnych elementów systemu (ścian, okien, stropów, rur, przewodów itd.) znajdują się w pomocach do odpowiednich modułów, dla przykładu wstawianie okien, drzwi, stropów i ścian jest dokładnie opisane w pomocy modułu ArCADia-ARCHITEKTURA.

 

Program umożliwia wprowadzanie przy pomocy dalmierza wszystkich elementów systemu. Możliwe jest zatem wprowadzanie do projektu w sposób analogiczny do przedstawionego powyżej wszystkich instalacji sanitarnych obsługiwanych przez program, wraz z osprzętem.

Powyżej opisany jest sposób obmierzania budynku dalmierzem DISTO D3a BT firmy Leica. Inne dalmierze znajdujące się na rynku i obsługujące technologię Bluetooth mogą działać inaczej. Dla przykładu inny model dalmierza firmy Leica DISTO D8 (z wbudowaną kamerą pokazującą miejsce namierzane) żeby przesłać dane do programu potrzebuje dodatkowego wciśnięcia przycisku Bluetooth. Oznacza to, że za każdym razem po zmierzeniu długości, wciśnięciu odpowiedniej strzałki kierunkowej należy jeszcze wcisnąć przycisk Bluetooth.

Innym przykładem jest dalmierz firmy BOSCH Professional GLM 100 C, model ten nie posiada strzałek kierunkowych, ani drugich funkcji przycisków dalmierza. Obsługa urządzenia przy rysowaniu inwentaryzacji jest więc ściślej powiązana z komputerem, ponieważ to na nim, w programie, musimy pokazać kierunek wprowadzanych ścian, okien i drzwi. W szczegółach obsługa ta będzie wyglądała następująco:

1.  Uruchom dalmierz.

2.  Włącz funkcję  Bluetooth.

3.  Uruchom w programie polecenie Opis: Opis: scia1.bmp Wstaw ścianę znajdującą się w oknie Nawigator lub na pasku narzędzi.

4.  Po pojawieniu się okna wstawiania wybierz krawędź wprowadzania ściany.

5.  Wskaż na rysunku początek ściany.

6.  Wskaż kierunek, w jakim będzie ściana rysowana.

UWAGA: Jeśli ściany są ustawione względem siebie 90ᵒ to dla precyzyjniejszej i szybszej pracy można włączyć tryb ORTHO, który będzie nam wskazywał kierunki co 90ᵒ, czyli pionowo i poziomo względem ekranu.

7.  Zmierz długość ściany dalmierzem.

8.  Długość zostanie przejęta automatycznie, co oznacza, że ścian zostanie narysowana o zmierzonej długości i wskazanym wcześniej kierunku.

9.  Pokarz kierunek rysowania kolejnej ściany i zmierz ją.

10. Program narysuje ścianę.

11. Znów wskaż kierunek rysowania, zmierz ścianę i postępuj tak aż do narysowania pomieszczenia.

Wprowadzanie okien i drzwi jest analogicznie jak przy dalmierzach firmy Leica najpierw mierzymy szerokość, wysokość, wysokość parapetu (czyli w oknie właściwości klikając na ikonę  Bluetooth przekazujemy wymiar z dalmierza), a następnie opcja Odniesienie wskazujemy miejsce odniesienia i kierunek wstawienia okna lub drzwi i wymierzamy odległość przekazując ją od razu do programu.

Wskazanie kierunku wstawienia okna

Wstawione okno