Praca z programem

Informacje podstawowe o programie

ArCADia-INSTALACJE KANALIZACYJNE pozwala na zaprojektowanie rurociągów kanalizacji sanitarnej, deszczowej (odprowadzającej wody deszczowe z dachów obiektów budowlanych) i kanalizacji technologicznej. Użytkownik ma możliwość zaprojektować instalację kanalizacyjną ze względu
na prowadzone ścieki: ścieki bytowo-gospodarcze czarne i szare, wody opadowe z dachu (dla lokalizacji rur spustowych w budynku lub przy konieczności prowadzenia rur odpływowych pod posadzką budynku) oraz ścieków przemysłowo-technologiczne (np. zawierających substancje tłuszczowe). Użytkownik ma także możliwość doboru materiałów potrzebnych do budowy rurociągów oraz innych elementów instalacji.

Rysunki rzutów mogą być wykonywane na podkładach architektoniczno-budowlanych w formacie plików rastrowych lub wektorowych. Na wstępie użytkownik lokalizuje piony dla grupy odbiorników.
Ma możliwość zdefiniowania odsadzek, przejść po stropami, sposobów wentylacji pionów, połączeń pionów itp. W tym celu wprowadza grubości stropów i wysokość kondygnacji (w przypadku pracy na podkładach wykonanych w programie ArCADia-ARCHITEKTURA dane o geometrii budynku będą generowały się automatycznie). Program umożliwia także zdefiniowanie przepustów przez strop oraz przejść przeciwpożarowych.

W dalszej części procesu projektowego konieczne jest nadanie parametrów charakterystycznych wszystkim odbiornikom ścieków, tj. obliczeniowych współczynników odpływu (zależnych od wyboru systemu instalacji kanalizacyjnej) oraz minimalnych średnic odpływu.

W przypadku instalacji kanalizacyjnej deszczowej i technologicznej ilości odprowadzanych ścieków będą wpisywane przez użytkownika na podstawie parametrów odpływu z urządzeń technologicznych.

Użytkownik ma możliwość zaprojektowania podłączenia urządzeń do pionu i na tej podstawie zdefiniowania obciążeń hydraulicznych, co z kolei pozwoli na wyznaczenie średnicy pionu.

Następnie należy wrysowywać na rzutach przebieg rurociągów kanalizacyjnych podposadzkowych.
W tym celu ma do dyspozycji odpowiednie formaty linii w celu rozróżnienia graficznego rurociągów. Przy rysowaniu odcinka kanalizacji obliczana jest wielkość przepływu na podstawie ilości urządzeń odprowadzających ścieki do tego odcinka. Użytkownik może definiować sposób połączeń odcinków (trójnik z uwzględnieniem kąta połączenia, studzienka połączeniowa).

Program umożliwia definiowanie obiektów na odcinkach poziomych (czyszczaki, rewizje, studzienki, separatory, klapy burzowe oraz przepady).

Na podstawie zadanych spadków, wyznaczonych średnic oraz danych o ławach fundamentowych
i innych obiektach na sieci program generuje profilu podłużny instalacji. Na tak wygenerowanym profilu istnieje możliwość dodefiniowania poszczególnych parametrów, tj. spadku rury czy jej średnicy, co zostanie uwzględnione w modelu ogólnym kanalizacji.

Na podstawie informacji o ilości podłączonych urządzeń do pionu oraz systemie kanalizacji będzie generowane rozwinięcie pionu. Będzie jednak możliwość wprowadzania pewnych modyfikacji (szczególnie kolejności podłączeń).

Po wykonaniu obliczeń oraz doboru średnic projektant może wprowadzić dodatkowe korekty
i ponownie wykonać obliczenia. W przypadku błędu projektanta program wygeneruje ostrzeżenie
i poda parametry graniczne.

Po całkowitym zaprojektowaniu instalacji kanalizacyjnej i potwierdzeniu prawidłowości projektu użytkownik ma możliwość wygenerowania raportu obliczeniowego wraz z zestawieniem materiałów.

Raport obejmuje obliczenia hydrauliczne pionów i odcinków odpływowych. W zestawieniach materiałowych uwzględnia cały rurociąg oraz wszystkie obiekty wraz z parametrami charakterystycznymi.

￿