Opcje projektu

W celu uruchomienia Opcji projektu uruchom Opcje programu, klikając na ikonę:

Program ArCADia

      Wstążka Woda grupa logiczna Instalacje Grzewcze Opcje projektu

 

Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:

 

      Pasek ArCADia-INSTALACJIE GRZEWCZE  Opcje projektu

lub napisz

      iwtr_popt.

Użytkownik ma również możliwość włączenia okna opcji z menu programu ArCADia, wybierając ikonę Opcje programu. Wyświetli się okno opcji ogólnych programu ArCADia, a następnie ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE.

Rys. 5. Okno Opcje ArCADii

Po lewej stronie okna opcji ostatni przycisk to Opcje śledzenia. Otwiera on poniższe okno:

Rys. 6. Okno opcji śledzenia

Po lewej stronie można ustawić, z jaką precyzją (maksymalna odległość od osi elementu, która pozwoli na wykrywanie) będą wykrywane elementy, osie i kąty, podczas gdy włączona jest funkcja śledzenia osi elementów  i kątów  oraz wykrywania elementów .

Po prawej stronie okna można wpisać śledzone kąty. W tabeli użytkownik poprzez przycisk  ma możliwość dodania kolejnego kąta, jaki chce, aby program śledził podczas wprowadzania elementów. Jeśli użytkownik będzie chciał usunąć jeden z kątów, należy go zaznaczyć, klikając na niego w tabelce, a następnie za pomocą znajdującego się po prawej stronie przycisku  usunąć jedną z wartości.

Po podaniu precyzji zmodyfikowania ilości i wartości kątów śledzonych użytkownik może zatwierdzić zmiany przyciskiem OK (zmiany zapiszą się w programie) lub anulować przyciskiem Anuluj (wszystkie zmiany wprowadzone w oknie opcji śledzenia w danym momencie zostaną anulowane).

Rys. 7. Okno właściwości elementu Opcje projektu – zakładka Ogólne

We właściwościach opcji projektu można ustawić główne cechy projektu w jednej z pięciu zakładek:

Ogólne
W tym miejscu użytkownik może zdefiniować, jakie domyślne grupy rurociągów chce mieć dostępne z paska (wstążki) podczas pracy z programem. Funkcja przyporządkowuje dane rurociągi do grupy o konkretnych parametrach domyślnych i konkretnej funkcji, np. funkcja Zasilanie. W kolumnie Nazwa grupy użytkownik może ustawić swoją własną nazwę, która będzie wyświetlana w różnego rodzaju raportach.

Skala symboli – użytkownik może zmienić skalę symboli wstawianych na rzucie, a po zaznaczeniu checkboksa Aktualizuj wszystkie program zmieni skalę symboli już wcześniej wstawionych na rzut.

Checkbox Wstawiaj elementy instalacji z obrotem po zaznaczeniu tej opcji elementy wstawiane na rzut będzie można obrócić o dowolny kąt podczas wstawiania. Pierwsze kliknięcie wskaże punkt, w którym będzie wstawiony element. Następnie, używając myszy, użytkownik obraca element i klika drugi raz po uzyskaniu odpowiedniego kąta.

Checkbox Wyświetlaj komunikaty obliczeniowe dotyczące pomieszczeń – po zaznaczeniu tego checkboksa program będzie wyświetlał komunikaty związane z usytuowaniem odbiorników w pomieszczeniach. Poinformuje o tym, czy w jakimś pomieszczeniu ogrzewanym brakuje odbiornika ciepła. Poda informacje, czy odbiornik ma przypisane pomieszczenie i jaki jest stosunek mocy grzejnika do mocy grzewczej pomieszczenia.

Rys. 8. Okno właściwości elementu Opcje projektu – zakładka Obliczenia

Obliczenia

Obwody grzewcze – użytkownik może zdefiniować typ obwodu, temperaturę zasilania i temperaturę powrotu. Obwody grzewcze będzie można wybrać w rozdzielaczu i w zaworze trójdrożnym i zmienić parametry obliczeniowe na kolejnych odcinkach obliczeniowych.

Tolerancja dopasowania odbiorników ciepła – w tym miejscu użytkownik może zdefiniować niedobór i nadmiar mocy odbiornika dopuszczalny w projekcie. Jeśli moc odbiorników w stosunku do zapotrzebowania na moc pomieszczenia będzie przekraczała wartości podane w opcjach, wówczas w obliczeniach wyświetli się komunikat o przekroczeniu tych wartości.

Tolerancja dopasowania autorytetu zaworów termostatycznych – w tym miejscu użytkownik może zdefiniować minimalną i maksymalną wartość autorytetu zaworów termostatycznych. Program przy obliczeniach i doborach będzie uwzględniał te wartości. Jeśli zostaną przekroczone i program nie znajdzie w bazie nastawy zaworu spełniającej kryteria, to w oknie obliczeń pojawi się komunikat o tym, że program nie mógł dokonać doboru nastawy zaworu termostatycznego.

Dopuszczalne wartości ogrzewania płaszczyznowego – w tym miejscu użytkownik ma do dyspozycji dwie kontrolki:

      Max. strata ciśnienia wężownicy, [kPa] – użytkownik może wpisać w polu edycyjnym wartość maksymalnej straty ciśnienia. Program uwzględni tę wartość w obliczeniach i jeśli zostanie przekroczona, wyświetli odpowiedni komunikat.

      Max. długość wężownicy, [m] – użytkownik może wpisać w polu edycyjnym wartość maksymalnej długości wężownicy. Program uwzględni tę wartość w obliczeniach i jeśli zostanie przekroczona, wyświetli odpowiedni komunikat.

 

Symbole elementów

Rys. 9. Okno właściwości elementu Opcje projektu – zakładka Symbole elementów

W tym miejscu użytkownik może zmienić domyślne ustawione w programie symbole obiektów armatury grzewczej.

 

Rys. 10.         Okno właściwości elementu Opcje projektu – zakładka Kształtki

Kształtki

W tym miejscu użytkownik może zmienić domyślne ustawienia związane z generowaniem kształtek w instalacji grzewczej.