Po zaprojektowaniu instalacji elektrycznej i nadaniu jej
określonych parametrów program ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE
dokonuje standardowych technicznych obliczeń:
• obliczanie początkowego prądu zwarciowego jednofazowego (najmniejszego i największego przy zwarciu doziemnym) na poszczególnych obwodach zaprojektowanej instalacji,
• obliczanie prądów obciążeniowych (1-f lub 3-f) dla poszczególnych obwodów instalacji,
• obliczanie spadków napięcia na każdym obwodzie,
• obliczanie przewidywanej impedancji pętli zwarcia,
• obliczanie mocy szczytowej zaprojektowanej instalacji oraz mocy szczytowych każdego projektowanego obwodu,
• wyznaczanie prądu zadziałania zabezpieczenia podczas zwarcia dla czasu określonego przez użytkownika,
• wyznaczanie prądu zadziałania zabezpieczenia w wyniku przeciążenia obwodu,
• wyznaczanie długotrwałej obciążalności prądowej.
Po wykonaniu obliczeń technicznych i wyznaczeniu niezbędnych parametrów program ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE raportuje użytkownikowi wszystkie wielkości elektryczne wyszczególnione dla linii zasilającej oraz każdego obwodu wychodzącego z tablicy rozdzielczej, niezbędne do poprawnego doboru przewodów elektrycznych (ze względu na długotrwałą obciążalność prądową oraz spadek napięcia), poprawność doboru zabezpieczeń (zachowanie ochrony przeciwporażeniowej) oraz koordynację przewodów z zabezpieczeniami.
W raporcie projektant może zweryfikować ewentualne błędy zaprojektowanej instalacji elektrycznej. Raport jest generowany w formacie RTF i zawiera wszystkie niezbędne informacje wykorzystywane w profesjonalnej dokumentacji technicznej.
Obliczenia techniczne rozpoczynają się od zdefiniowania punktu rozdziału energii, którym w naszym programie jest tablica rozdzielcza.
Użytkownik określa wartość impedancji pętli zwarcia, jaka wystąpiła na drodze od transformatora zasilającego n.n. do projektowanej tablicy rozdzielczej. Dzięki określeniu impedancji pętli zwarcia użytkownik uzyska w raporcie obliczony prąd zwarcia początkowego na końcu każdego obwodu.
Jeżeli projektant doprowadzi do tablicy rozdzielczej wewnętrzną linię zasilającą wyprowadzoną ze złącza (nakładka ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNE), to program wykorzysta wartość impedancji pętli zwarcia obliczoną za pomocą programu ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNE:
W tablicy rozdzielczej użytkownik definiuje wartości współczynników zapotrzebowania oraz współczynnika jednoczesności w celu obliczenia szczytowego zapotrzebowania na moc (czynną), jakie wystąpi na każdym projektowanym odcinku instalacji elektrycznej.
Współczynnik zapotrzebowania kz jest stosunkiem szczytowego zapotrzebowania na moc Po (moc obliczeniowa) do mocy zainstalowanej Pi:
(1)
Współczynnik jednoczesności kj jest stosunkiem mocy szczytowej wewnętrznej linii zasilającej tablicę rozdzielczą do sumy mocy szczytowych wszystkich obwodów wyprowadzonych z tablicy rozdzielczej:
(2)
Po określeniu przez projektanta wartości współczynników zapotrzebowania oraz współczynnika jednoczesności program oblicza wartości mocy szczytowych zgodnie ze wzorami (1) i (2).
Po wykonaniu obliczeń mocy obciążeniowych [kW] program dokonuje obliczenia prądu obciążenia [A], jaki wystąpi w linii zasilającej tablicę rozdzielczą oraz we wszystkich obwodach wyprowadzonych z rozdzielni.
Jeżeli projektant podłączy przewód do zdefiniowanego odbiornika o jednofazowej strukturze, to program korzysta ze wzoru (4). Jeżeli będzie to trójfazowa struktura, wtedy korzystamy ze wzoru (3). Strukturę fazową odbiornika możemy definiować zarówno w obiekcie odbiorczym (gniazdo), jak i w tablicy rozdzielczej.
IL – prąd obciążenia płynący w projektowanym obwodzie zasilającym
(3) – prąd obciążenia trójfazowego
płynący w danym obwodzie,
gdzie:
PO – moc obliczeniowa (Po = kz ∙ Pi),
UN – napięcie międzyprzewodowe równe 400 [V],
cos φ – współczynnik mocy podawany przez użytkownika w obiekcie Tablica rozdzielcza.
(4) – prąd obciążenia jednofazowego
płynący w danym obwodzie,
gdzie:
UNf – napięcie fazowe równe 230 [V].
Kolejnym etapem obliczeń wykonywanych przez ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE są obliczenia spadków napięcia w danym obwodzie. W tym celu program korzysta ze wzorów:
wzór na spadek napięcia dla obwodów trójfazowych:
(5)
wzór na spadek napięcia dla obwodów jednofazowych:
(6) ,
gdzie:
s – przekrój przewodu (ten parametr projektant wprowadza samodzielnie),
γ – konduktywność przewodu:
dla aluminium γ = 35 [m/(Ω ∙ mm2)]
dla miedzi γ = 55 [m/(Ω ∙ mm2)],
li – najdłuższy i-ty odcinek obwodu w [m] (liczony od poprzedniego punktu do punktu następnego, w którym występuje obciążenie Pi),
Pi – moc obciążenia w i-tym punkcie obwodu [W],
Polskie wartości znamionowe napięcia
UNf – napięcie fazowe, tzn. 230 V,
UN – napięcie międzyprzewodowe, tzn. 400 V.
W celu obliczenia prądów zwarciowych w danym obwodzie w pierwszej kolejności
program oblicza rezystancję RL (wzór nr 8) i reaktancję
XL (program przyjmuje, że reaktancja dla przewodów o przekroju
16 mm2 jest pomijalnie mała) projektowanego obwodu
zasilającego i w efekcie impedancję pętli zwarcia ZK (wzór nr 7).
W tym celu wykorzystywane są wzory:
(7) ,
gdzie:
Rk = 2 RL1 + 2 RL2 + … – suma rezystancji poszczególnych odcinków zaprojektowanej instalacji (trasa od tablicy rozdzielczej do odbiornika),
RL1 – każdy przewód el-en posiada swoją rezystancję uzależnioną od materiału przewodu (miedź czy aluminium), przekroju przewodu oraz od długości zaprojektowanego odcinka.
Zk1 – impedancja pętli zwarcia wpisana przez użytkownika w obiekcie Tablica rozdzielcza, która występuje na odcinku między transformatorem zasilającym n.n. a tablicą rozdzielczą lub wartość impedancji pętli zwarcia, obliczona za pomocą programu ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNE.
(8) ,
gdzie:
l – długość kabla zasilającego [m],
s – przekrój przewodu (ten parametr projektant wprowadza samodzielnie),
γ – konduktywność przewodu:
dla aluminium wynosi γ = 35 [m/(Ω ∙ mm2)]
dla miedzi wynosi γ = 55 [m/(Ω ∙ mm2)]
Xk = 2 XL1 + 2 XL2 + … – suma
reaktancji poszczególnych odcinków zaprojektowanej instalacji. Program
przyjmuje, że reaktancja dla przewodów o przekroju
16 mm2 jest pomijalnie mała.
Obliczenia początkowego prądu zwarciowego najmniejszego i największego (prąd zwarciowy jednofazowy, jaki wystąpi przy zwarciu doziemnym L1-PE) na poszczególnych obwodach zaprojektowanej instalacji elektrycznej wykonywane są za pomocą następującego wzoru:
– Prąd zwarciowy jednofazowy:
(10) – prąd początkowy przy zwarciu
jednofazowym (zwarcie L1-PE),
gdzie:
Unf – napięcie fazowe sieci zasilającej, czyli 230 V,
c – współczynnik napięciowy,
ZK – impedancja pętli zwarcia przy zwarciu jednofazowym (L1-PE), równa sumie impedancji transformatora, przewodów fazowych i przewodów ochronnych.