Przy projektowaniu oświetlenia miejsc pracy bądź miejsc użyteczności publicznej niezbędne jest zaprojektowanie oświetlenia zgodnie z normą PN-EN 12464-1: 2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy.
We własnościach każdego pomieszczenia użytkownik może zdefiniować wymagane natężenie oświetlenia, a po wykonanych obliczeniach w programie Dialux uzyska również obliczone natężenie oświetlenia:
Rys. 42. Okno własności pomieszczenia
W powyższym oknie definiujemy wymagane natężenie oświetlenia [lx] dla danego pomieszczenia.
Po kliknięciu ikony Eksport do Dialuxa pojawia nam się okno:
Rys. 43. Okno wyboru pomieszczeń do przekazania do programu Dialux
W oknie tym definiujemy, które pomieszczenia chcemy eksportować do programu Dialux. Eksport polega na przesłaniu całkowitej architektury (wysokości pomieszczeń, rozmiary pomieszczeń, bryły pomieszczeń). Po zdefiniowaniu obiektów do przekazania naciskamy przycisk OK i otwiera nam się okno:
Rys. 44. Okno zapisu pliku w formacie STF
Podajemy nazwę pliku i jego ścieżkę zapisu. Następnie klikamy przycisk Zapisz i automatycznie otwiera nam się program Dialux z przekazanymi pomieszczeniami do zaprojektowania.
Mając już gotowy obrys pożądanych pomieszczeń, w Dialuxie w łatwy i szybki sposób możemy zaprojektować oświetlenie i dokonać obliczeń.
Po zaprojektowaniu oświetlenia zapisujemy nasz plik (format STF), a następnie, klikając ikonę Import z Dialuxa, importujemy wszystkie zaprojektowane oprawy na rzut naszego budynku. Importujemy także niezbędne parametry, tzn.:
Średnie natężenie oświetlenia – do programu importowana jest wartość obliczonego średniego natężenia oświetlenia we wszystkich projektowanych pomieszczeniach.
Moc oprawy – do programu importowana jest wartość mocy zainstalowanej oprawy [W].
Za pomocą funkcji Wykaz pomieszczeń projektant może w postaci tabeli wylistować wszystkie pomieszczenia projektowanego budynku, wymagane natężenie oświetlenia dla każdego pomieszczenia oraz obliczone w programie Dialux średnie natężenie oświetlenia [lx].