Rysowanie planu

Tok postępowania przy projektowaniu dróg ewakuacji jest następujący:

1.  Ustawiamy potrzebną wielkość i skalę planu za pomocą paska narzędzi Narzędzia główne i przycisku Ustawienia, po czym włączamy funkcję Pokaż arkusz:

 

     

 

2.  Dla lepszego efektu w widoku planu doradzamy także zmianę czcionki. Można tego dokonać za pomocą paska narzędzi Narzędzia główne (1), Opcje (2) i zmiana w domyślnej czcionce (3):

 

3.  Wybieramy obramowanie i typ planu z paska narzędzi Drogi ewakuacyjne: . Potem dopasowujemy wielkość obramowania do wybranego arkusza (A0, A1, A2 itd.). Dla lepszego widoku wyłączamy funkcję Pokaż arkusz.

4.  Wczytujemy lub rysujemy plan budynku. Rysowanie planu budynku możemy wykonać za pomocą narzędzi ArCADii-START lub, przy bardziej kompleksowych i szczegółowych rysunkach, za pomocą ArCADii-ARCHITEKTURY. Możliwe jest także wczytanie rysunków CAD wykonanych w innych programach. Możliwe formaty to DWG, IFC, DXF. Wczytanego rysunku używamy jako podkładu, wstawiając do niego potrzebne elementy.

W rysunkach wykonanych za pomocą ArCADii usuwamy wszystkie niepotrzebne dla planu ewakuacji informacje (metraże pomieszczeń, opisy drzwi lub okien). Najbardziej komfortowo można to wykonać za pomocą Menadżera projektu, klikając w jego drzewku prawym przyciskiem myszy np. na Kondygnacje > prawy przycisk myszy > Właściwości kondygnacji > Wygląd opisu pomieszczeń, po czym wyłączamy niepotrzebne opisy.

5.  W następnym kroku zaznaczamy miejsce pobytu (obserwatora). Jest to miejsce w budynku, gdzie sporządzany plan dróg ewakuacji ma zostać zawieszony. Osoba czytająca plan powinna wiedzieć, gdzie się znajduje i jaki kierunek ucieczki ma wybrać w razie niebezpieczeństwa.

6.  Następny krok to zaznaczenie wszystkich dróg należących do dróg ewakuacji (na części budynku pokazanej w planie) w kolorze ustalonym w normie (jasnozielony) oraz schodów ewakuacyjnych (kolor ciemnozielony). Dodatkowo można w kolorach normowych zaznaczyć inne ważne obszary (obszar przejezdny, nieprzejezdny, szczególne niebezpieczeństwa itp.).

7.  Za pomocą funkcji Wstaw kierunek (strzałki, automatyczne lub ręczne wstawianie) zaznaczamy teraz dwie najkrótsze drogi ewakuacji (z miejsca pobytu obserwatora do najbliższego wyjścia z budynku).

8.  Jako następny krok zaznaczamy na planie miejsca ze środkami pierwszej pomocy, środkami do walki z ogniem i miejsca alarmowe (Symbole). Używamy do tego funkcji Eksplorator obiektów.

9.  Dla poprawienia ogólnej orientacji w razie ewakuacji wstawiamy jako następną miniaturkę planu ogólnego budynku (funkcja Wstaw plan ogólny). W razie potrzeby można uzupełnić ten plan o ważne szczegóły za pomocą narzędzi 2D ArCADii.

10. Teraz wstawiamy:

– tablicę informacyjną Zachowanie w przypadku pożarów,

– tablicę informacyjną Zachowanie w przypadku wypadków.

11. Na koniec powinna zostać wstawiona legenda z użytymi obiektami i elementami. Ponieważ użyte obiekty są automatycznie zbierane w legendzie, powinna ona zostać wstawiona jako ostatnia.

￿