Nowością w module ArCADia-ARCHITEKTURA 7.0 było zestawienie Zliczanie powierzchni i kubatur. Wykaz ten oblicza podstawowe powierzchnie dla aktywnego budynku i zestawia je w jednej tabeli, pokazując powierzchnie dla budynku i kolejnych kondygnacji.
W wykazie znajdują się powierzchnie: zabudowy, gospodarcza, netto i brutto kondygnacji, konstrukcji, użytkowa, ruchu i usługowa. Dodatkowo zliczana jest kubatura budynku, minimalna wielkość działki i informacje o dachu (wysokość kalenicy i nachylenie dachu).
Przez powierzchnie zabudowy ArCADia-ARCHITEKTURA rozumie (automatycznie) zliczane wielkości zamknięty obrys budynku w ścianach wykończonych na kondygnacji bazowej, chyba, że poniższa kondygnacja posiada zamknięte pomieszczenia wychodzące z obrysu kondygnacji bazowej. Wówczas wysunięcia dodaje je do powierzchni zabudowy
Powierzchnia gospodarcza wskazywane jest przez użytkowania w oknie właściwości zestawienia lub pomieszczenia poprzez zadanie Funkcji użytkowej – Gospodarcze na zakładce Inne.
Powierzchnia całkowita kondygnacji liczona jest dla każdej kondygnacji oddzielnie, a potem sumowana dla całego budynku. Podaje ona pole zewnętrznego, zamkniętego obrysu kondygnacji w stanie wykończonym.
Powierzchnia kondygnacji netto liczona dla każdej kondygnacji oddzielnie, a potem sumowana dla całego budynku. Obliczana jest z wszystkich rzeczywistych powierzchni pomieszczeń (także pomieszczeń ukrytych).
Powierzchnia wewnętrzna kondygnacji także liczona dla każdej kondygnacji oddzielnie i sumowane dla budynku. Zawiera różnicę między powierzchnią całkowita kondygnacji a powierzchnią zajmowaną przez ściany zewnętrzne liczonych w stanie wykończonym (czyli ze wszystkimi warstwami wykończeniowymi, siatkami, tynkami itd. – jeśli takowe są zadane).
Powierzchnia konstrukcji liczona dla każdej kondygnacji oddzielnie i sumowana dla budynku. Powstaje przez sumę powierzchni zajmowaną przez ściany i słupy monolityczne na danej kondygnacji. Wliczamy w to wszystkie ściany niezależnie od typu warstw (konstrukcyjne czy działowe).
Powierzchnia użytkowa jest tą samą powierzchnią, która pojawia się w oknach pomieszczeń, jest ich sumą dla każdej kondygnacji oddzielnie i później sumą dla budynku. Powierzchnia użytkowa liczona jest według wygranej w oknie właściwości Opcje dla modułu ArCADia-ARCHITEKTURA normy. Do powierzchni użytkowej domyślnie nie są wliczane pomieszczenia ukryte.
Powierzchnia usługowa może nazwa trochę myląca, ale chodzi o pomieszczenia, które są zajmowane przez szachty, kominy, wentylację i pomieszczenia techniczne np. z instalacją elektryczną. Tu analogicznie do powierzchni części gospodarczej pomieszczenia należące do tej powierzchni można definiować w oknie właściwości zestawień lub pomieszczenia poprzez zadanie Funkcji użytkowej – Usługowe na zakładce Inne. Automatycznie do tej powierzchni dodawane są pomieszczenia, które są tworzone przez program przy wstawianiu szachtów (pomieszczenia mają wówczas taką nazwę).
Powierzchnia ruchu, czyli powierzchnia komunikacji, którą użytkownik wskazuje analogicznie do powierzchni usługowej i gospodarczej wybierając Funkcji użytkowej – Ruch.
Kubatura budynku obejmuje zamknięte powierzchnie pomieszczeń, wraz z otaczającymi je ścianami, stropami, podłogami i dachami. Do kubatury nie zostaną wliczone balkony, loggie i przejazdy, jeśli nie będą powierzchniami zamkniętymi, czyli pomieszczeniami (choćby zamkniętymi ścianami wirtualnymi. Do kubatury budynku nie są wliczane ławy i stopy fundamentowe.
Minimalne wymiary działki podawane są po sczytaniu obrysu budynku i dodaniu do nich odpowiednich wielkości (3 lub 4 metrów) w zależności od pełnych lub ażurowych ścian znajdujących się na obrysie.
Wysokość kalenicy to wartość mierzona od poziomu zadanego terenu do najwyżej położonej krawędzi dachu.
Kąt nachylenia dachu sczytywany z okna właściwości dachu. Jeśli są zadane różne kąty pochylenia dla połaci jednego lub kilku dachów należących do budynku, program poda ten kąt, który jest zdefiniowany na największej powierzchniowo połaci.
UWAGA: Jeśli jakaś przestrzeń (przejazd, balkon itp.) ma być wzięta pod uwagę w liczeniu powierzchni musi być pomieszczeniem, czyli należy je obrysować ścianą wirtualną, która to pomieszczenie stworzy.
Program ArCADia:
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Elementy uzupełniające ⇒ Powierzchnie i kubatury
Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:
•
Pasek narzędzi ArCADia-ARCHITEKTURA
⇒ Wstaw zliczanie powierzchni i kubatur
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Elementy uzupełniające ⇒ Powierzchnie i kubatury
Program ArCADia 10:
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Elementy uzupełniające ⇒ Powierzchnie i kubatury
Zarówno przed, jak i po wprowadzeniu zestawienia można w oknie Właściwości elementu: Zliczanie powierzchni i kubatur zdefiniować, jakie informacje pojawią się w tabeli na rysunku.
Rys. 369 Okno właściwości zliczania powierzchni i kubatur
Odświeżaj wartości – definicja sposobu odświeżania zestawienia. Wszelkie modyfikacje rzutów (przesuwanie, wstawianie i kasowanie ścian) i dachu będą wymagały każdorazowego przeliczenia wartości we wprowadzonym zestawieniu, dlatego przy większych plikach proponowane jest zaznaczenie Ręcznego sposobu odświeżania wartości lub wprowadzenie wykazu po wszelkich modyfikacjach.
Budynek – zestawienia dostępne dla aktywnego budynku, zliczane dla niego (np. powierzchnia zabudowy) lub sumujące powierzchnie ze wszystkich lub wybranych kondygnacji (np. powierzchnia wewnętrzna).
Zakładki kondygnacji – zestawienia powierzchni dla każdej kondygnacji rozłożone są na kolejne zakładki. Powierzchnie te są sumowane na zakładce Budynek.
Zarówno na zakładce Budynek, jak i na zakładkach kolejnych kondygnacji dostępna jest tabela zliczanych danych:
Numer – liczba porządkowa liczonej powierzchni, kubatury lub podanego kąta czy wysokości dachu.
Obliczana wartość – informacja, jakie rodzaje powierzchni, kubatury czy innych paramentów podane są w kolejnych kolumnach.
Wartość – wartość zliczanych danych, domyślnie sczytana z projektu powierzchnia, kubatura lub inna dana zestawienia. Wartość ta może być modyfikowana po odznaczeniu pola obok (w kolumnie Automatycznie). Jeśli wartość zostanie zmodyfikowana, to zmiany projektu nie będą miały wpływu na wartość, przynajmniej do momentu zaznaczenia pola w kolumnie Automatycznie.
Automatycznie – informacja o sposobie wyświetlania wartości dla powierzchni, kubatur itp. Domyślnie wszystkie pola są zaznaczone, ponieważ wartości sczytywane są z projektu. Po odznaczeniu danego pola wartość znajdująca się na lewo od pola będzie mogła zostać zmodyfikowana.
Widoczne – możliwość definicji, która powierzchnia, kubatura itp. jest widoczna w zestawieniu. Jeśli w panelu Paramenty typu na liście np. Zestawienia budynku zostanie odznaczona któraś powierzchnia, np. Powierzchnia usługowa, to pole w kolumnie Widoczne będzie przekreślone.
Rys. 370 Przykład wyłączenia powierzchni z zestawień budynku
Rys. 371
Przykład wyłączenia powierzchni z zestawień budynku widoczny w oknie
właściwości wykazu
Wybierz pomieszczenia – kolumna dostępna wyłącznie dla kondygnacji (nie ma jej w zakładce budynku) i tylko dla niektórych powierzchni, np. Powierzchnia gospodarcza, Powierzchnia usługowa itp. Opcja pozwala na przypisanie pomieszczenia do konkretnej powierzchni. Dla przykładu, żeby dla budynku pokazała się powierzchnia gospodarcza, należy wskazać pomieszczenia lub pomieszczenie do tej powierzchni przynależne np. Garaż.
Rys. 372 Przykład przypisanego pomieszczenia dla powierzchni gospodarczej
Rys. 373 Przykład zdefiniowanej powierzchni gospodarczej w oknie właściwości
UWAGA: Jeśli chcemy wyłączyć z zestawienia konkretną kondygnację, to na jej zakładce klikamy na górze kolumny Widoczne (na napisie) i w wyświetlonym okienku odznaczamy widoczność wszystkich powierzchni dla danej kondygnacji.
Do powierzchni gospodarczej, usługowej i ruchu będą automatycznie przypisywanie pomieszczenia, które w oknie właściwości, w panelu Paramenty typu, na zakładce Inne będą miały przypisane odpowiednie funkcje.
Rys. 374 Okno właściwości pomieszczenia z domyślną listą funkcji programu
Zestawienia budynku – lista dostępnych danych zliczanych dla aktywnego budynku. Jeśli w projekcie jest więcej niż jeden budynek, zestawienie trzeba wprowadzać dla każdego budynku oddzielnie.
Rys. 375 Dane zliczane dla budynku: powierzchnie, kubatury, dane dachu i działki
Zestawienia kondygnacji – lista dostępnych danych zliczanych dla kondygnacji. Jeśli któraś powierzchnia zostanie odznaczona na liście, to nie będzie ona dostępna na zakładkach kondygnacji.
Rys. 376 Zliczane powierzchnie dla kondygnacji
Zapisz w szablonie – zapisuje do szablonu ustawienia pisaków, wybranego stylu i inne parametry elementu.
Po zatwierdzeniu danych w oknie właściwości zestawienie wprowadzanej jest poprzez wskazanie na rzucie miejsca położenia.
Rys. 377 Przykładowy wykaz powierzchni i kubatur
Edycja wykazu polega głównie na edycji pól i elementów znajdujących się w wykazie. Modyfikacje te są definiowane w oknie właściwości.