Materiały zadane dla dachu i facjatek mogą być wstawione do projektu jako tabela Zestawienia materiałów dachowych. Ten wykaz generowany jest dla wszystkich dachów aktywnego budynku.
Program ArCADia:
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Elementy uzupełniające ⇒ Materiały dachów
Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:
•
Pasek narzędzi ArCADia-ARCHITEKTURA ⇒ Wstaw zestawienie materiałów dachowych
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Elementy uzupełniające ⇒ Materiały dachów
Program ArCADia 10:
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Elementy uzupełniające ⇒ Materiały dachów
Zarówno przed, jak i po wprowadzeniu zestawienia można w oknie Właściwości elementu: Zestawienie materiałów dachowych zdefiniować, jak będzie wyglądała tabela i jakie informacje będzie uwzględniała.
Rys. 382 Okno właściwości wykazu materiałów dachu przed wstawieniem
Wygląd – definicja czcionki, pisaków i widoczności ramki zestawień.
Parametry
Porządkowanie według grup – przycisk otwiera okno, w którym można wybrać dostępne w projekcie grupy, które mają wziąć udział w zestawieniu.
Edytor zawartości – tabela materiałów zdefiniowanych dla dachów i facjatek. Domyślnie wszystkie wielkości są liczone automatycznie, po odznaczeniu pola w kolumnie Automatycznie można modyfikować wartość znajdującą się na lewo od tego pola. Wartość zmodyfikowana nie będzie odświeżana wraz ze zmianami w projekcie. Współczynnik korekcyjny [%] to wartość, którą można dowolne modyfikować, a która zwiększa wynik obliczonego materiału o „współczynnik bezpieczeństwa” domyślnie 5 %. Ilość [sztuki/opakowania] pokazuje ilość danego elementu w sztukach i opakowaniu. Kliknięcie komórki powoduje wyświetlenie okna Opakowanie, w którym można zdefiniować jego rodzaj (Paleta, Rolka, Wiadro lub Paczka) i ilość zawartości (np. ilość pustaków jaka mieści się na palecie, przy podaniu wielkości tegoż pustaka), czyli wielkość opakowania.
Opcja Filtr zawartości jest dostępna po wstawieniu wykazu.
Parametry typu – panel pozwalający na zdefiniowanie nazwy tabeli i wybranie wyświetlanych kolumn. Tabela Dostępne składniki przedstawia kolumny, które mogą być wyświetlone w wykazie. Użyte składniki to tabela kolumn wyświetlanych w zestawieniu.
Rys. 383 Przykładowy wykaz materiałów dachowych
Edycja wykazu polega głównie na edycji pól i elementów znajdujących się w wykazie w oknie właściwości, jednakże dopiero po wstawieniu zestawienia dostępny jest przycisk Filtr zawartości, który pozwala na wybór dachu i facjatek, z których mają być pobierane materiały.
Rys. 384 Okno wyboru filtra, czyli dachu lub facjatek
Po wybraniu filtra zostanie wyświetlone okno, w którym można wybrać dachy (facjatki), które mają zostać użyte do zestawienia.
Rys. 385 Okno wyboru dachu, z którego będą brane materiały do zestawienia