IFC to format wymiany plików między programami pracującymi w środowisku BIM (Revit, ArchiCAD, Allplan), czyli obiektowym tworzeniu projektu. Format ten pozwala na przenoszenie projektów jako bryły, czyli zbioru obiektów, a nie linii. Budynek zaimportowany z pliku .ifc będzie miał ściany, okna, drzwi, stropy i inne elementy, które w programie ArCADia będą elementami systemu. Oznacza to, że zaimportowana ściana będzie ścianą, która będzie podlegała edycji, znajdą się w niej okna i drzwi, a kolejne w razie potrzeby będzie można dostawić. Jeśli jakiegoś elementu nie będzie w systemie ArCADia, a będzie w innym programie, który taki plik zapisał, zostanie on zamieniony na obiekt 3D, dla informacji gdzie był i jak wyglądał.
System ArCADia pozwala na wyeksportowanie całego projektu „za zbrojonego budynku” ze wszystkimi elementami z architektury, sieci i instalacji. Importowany jest model budynku (elementy tworzące model architektoniczny budynku) oraz pozostałe elementy widziane później przez program ArCADia jako obiekty 3D. Obiekty te musza jednak spełniać poniższe warunki:
1. Muszą posiadać reprezentację kształtu czyli IfcShapeRepresentation.
2. Reprezentacja ta musi mieć ustawiony RepresentationIdentifier na wartość Body lub Explicit Shape.
3. Reprezentacja ta musi posiadać co najmniej jeden IfcRepresentationItem typu IfcFacetedBrep lub IfcFaceBasedSurfaceModel.
Po zaczytaniu do projektu systemu ArCADia we właściwościach obiekty te mogą mieć tabelę z informacjami o nazwie, wartości i jednostce, o ile będą miały przypisany IfcPropertySet.
UWAGA: System ArCADia importowane obiekty przetwarza na logiczne elementy systemu, jeśli przy definiowaniu projektu w innym programie, nie są one wprowadzane zgodnie z zasadzkami tworzenia bryły budynku w systemie, to elementy te nie zostaną zaczytane. Przykładem będą stropy dla wszystkich kondygnacji wprowadzone wyłącznie na jednym piętrze.
Wiecej: