Istnieje możliwość automatycznego nałożenia stropu na rzut kondygnacji, dla jej zamknięcia,. Funkcja ta rysuje strop na zewnętrznym obrysie wskazanego rzutu kondygnacji. Strop domyślnie wprowadzany jest na zamknięciu kondygnacji, czyli nad nią. Górna krawędź stropu jest przejmowana z okna Właściwości elementu: Kondygnacja i wprowadzana jako wysokość posadowienia wstawianego elementu.
Strop wywoływany jest z paska narzędzi poleceniem Wstaw strop automatycznie.
Program ArCADia:
•
Wstążka Stropy ⇒ grupa
logiczna Monolityczne ⇒ Strop
automatyczny
Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:
•
Pasek narzędzi ⇒ Wstaw
strop automatycznie
•
Wstążka Stropy ⇒ grupa
logiczna Monolityczne ⇒ Strop
automatyczny
Program ArCADia 10:
•
Wstążka Stropy ⇒ grupa
logiczna Monolityczne ⇒ Strop
automatyczny
Po wybraniu na pasku wstawiania opcji Przejście do dialogu Właściwości pojawi się okno Właściwości elementu: Strop:
Rys. 240 Okno właściwości stropu
Przy wprowadzaniu stropu automatycznego mamy możliwość definicji następujących parametrów:
Nazwa – nazwa dla stropu, dla szybszego znalezienia stropu na rzucie można je teraz rozróżnić zadając inne nazwy.
Wysokość zawieszenia nad poziomem kondygnacji – wysokość, na której zostanie wprowadzony strop. Wartość jest domyślnie przejmowana z wysokości kondygnacji i oznacza górną krawędź wprowadzanego stropu.
Z kondygnacji – wysokość osadzenia stropu pobierana z wysokości danej kondygnacji. Po zmianie wysokości zawieszenia stropu wartość zostaje zapamiętana, co oznacza, ze kolejny strop będzie wprowadzany na zapamiętanej wysokości. Jeśli znów będzie potrzebna górna krawędź kondygnacji wystarczy wcisnąć przycisk i nie trzeba pamiętać wysokości wszystkich kondygnacji.
Powierzchnia – sczytana z modelu wielkość stropu liczona bez wieńców.
Twórz wieniec – w warstwie Konstrukcja nośna ściany wstawiany jest wieniec, którego dane można zmienić na przekroju.
Materiał dostępny spośród najczęściej używanych, podzielonych na grupy: Płyta dachowa korytkowa DKZ, Płyty dachowe żelbetowe, Płyty sprężone, Płyty stropowe ZPS, Stropy drewniane, Stropy monolityczne, Stropy monolityczno-prefabrykowane, Stropy na belkach stalowych, Stropy prefabrykowane, Żelbetowe monolityczne na belkach stalowych.
Od wersji 4.0 w stropach liczony jest Współczynnik przenikania ciepła. Domyślnie wyświetlana jest wartość współczynnika obliczanego dla ścian wewnętrznych w warunkach średnio wilgotnych, pozostałe wartości są przedstawione w oknie Współczynnika przenikania ciepła.
Zapisz w szablonie – zapisuje do szablonu ustawienia pisaków, wybranego stylu i inne parametry elementu.
Naciśnięcie przycisku OK pozwala na przejście do trybu rysunkowego, gdzie poprzez wskazanie dowolnego punktu wewnątrz rzutu kondygnacji zostanie wprowadzony automatyczny strop. Program pokaże obrys na zewnętrznych krawędziach ścian, który należy zaakceptować poprzez kliknięcie.
Rys. 241 Wprowadzanie automatycznego stropu
Rys. 242 Strop wprowadzony na rzut kondygnacji
Dla łatwiejszego wyboru stropu na jego środku zostaje wprowadzony opis, który można wyłączyć w oknie Właściwości elementu: Strop.