Narzędzia projektu > Zestawienia > Zestawienie materiałów

Właściwości zestawienia

Okno właściwości dostępne jest po wstawieniu zestawień z okna edycji.

Rys. 362      Przykładowe okno zestawień materiałów ścian

Zarządzanie elementem – panel, który pozwala na zapisanie własnego typu zestawienia i używanie go w kolejnych projektach. W typie zapisują się ustawienia widoczności kolumn z panelu Parametry typu.

Wygląda – panel pozwalający na modyfikację czcionek i pisaków tabeli, pozwala także na wyłączenie ramki zestawienia.

Parametry – panel pozwalający na podział zestawień: Porządkowanie wg grup, Porządkowanie wg kondygnacji i Porządkowanie wg typów.

Filtr zawartości – przycisk otwiera okno, w którym można wybrać dostępne w projekcie kondygnacji lub obiekty, które mają wziąć udział w zestawieniu (można np. wybrać jeden lub kilka ścian, nie uwzględniając w wykazie pozostałych ścian).

Edytor wartości – przycisk otwiera okno, w którym można sprawdzić materiały i wybrać, które maja być pokazane w tabeli zestawień. Materiały w zestawieniach są liczone z projektu i wartości nie podlegają modyfikacjom (jedynym wyjątkiem są nadproża). Można natomiast definiować, które materiały są w zestawieniu.

UWAGA: Domyślnie wyłączone są w zestawieniu materiały znajdujące się na wyłączonych na rzucie i przekroju warstwach. Oznacza to np. że domyślnie stworzone pomieszczenie ma wyłączony na przekroju sufit, wiec zestawienie materiałów sufitów wprowadzone zostanie puste. Dopiero po wejściu w okno Edytora wartości będzie można materiały sufitu włączyć.

Rys. 363      Okno edytora wartości dla ścian

Grubość [m] – kolumna pokazująca grubość danej warstwy. Materiały są dzielone głównie po grubości warstw.

Długość [m] – kolumna pokazująca sumę długości wszystkich ścian (liczoną między połączeniami ścian) o tej samej grubości warstwy.

Długość z połączeniami [m] – kolumna pokazująca sumę długości warstwy materiału o tej samej grubości dla ścian wraz z połączeniami.

Wysokość średnia [m] – wysokość materiału podawana jest trójwymiarowego modelu z ilorazu objętości przez powierzchnie (powierzchnie długości warstwy materiału, bez połączeń ścian).

Wysokość średnia z połączeniami [m] – wysokość materiału podawana jest trójwymiarowego modelu z ilorazu objętości przez powierzchnie (powierzchnie długości warstwy materiału wraz z połączeniami ścian).

Powierzchnia [m2] – powierzchnia jaką zajmuje dany materiał o określonej grubości liczony wzdłuż ścian, bez ich połączeń.

Powierzchnia z połączeniami [m2] – powierzchnia jaką zajmuje dany materiał o określonej grubości liczony z połączeniami.

Objętość [m3] – wartość pobierana z modelu 3D budynku, nie uwzględniająca połączeń ścian i ewentualnych otworów.

Objętość z połączeniami [m3] – objętość pobierana z trójwymiarowego modelu budynku uwzględniająca długości ścian wraz z ich połączeniami. Nie uwzgledniająca wycięć w ścianach.

Objętość rzeczywista [m3] – wartość pobierana z modelu 3D budynku obejmująca ściany z połączeniami i odejmująca od tych powierzchni otwory (okna, drzwi itp.).

Współczynnik korekcyjny [%] – wartość, którą można dowolne modyfikować, a która zwiększa wynik obliczonego materiału o „współczynnik bezpieczeństwa” domyślnie 5 %.

Ilość [sztuki/opakowania] – kliknięcie komórki powoduje wyświetlenie okna Opakowanie, w którym można zdefiniować jego rodzaj (Paleta, Rolka, Wiadro lub Paczka) i ilość zawartości (np. ilość pustaków jaka mieści się na palecie, przy podaniu wielkości tegoż pustaka), czyli wielkość opakowania.

Rys. 364      Okno opakowania

Pokaż/ukryj – ukrywa dany materiał, odejmując go od całego zestawienia.

￿