Opcja importuje szkielet konstrukcji stworzony w programie R3D3-Rama 3D, który po wczytaniu będzie jednym obiektem, ale będzie go można rozbić na pojedyncze elementy, które podlegają edycji. Szkielet domyślnie jest jednym obiektem, ale jeśli w projekcie będzie więcej niż jedna kondygnacja zostanie on podzielony na te kondygnacje.
Program ArCADia:
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Budynek ⇒ Import
F3D
Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:
•
Pasek narzędzi ArCADia-ARCHITEKTURA
⇒ Importuj szkielet prętowy z pliku F3D
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Budynek ⇒ Import
F3D
Program ArCADia 10:
•
Wstążka Architektura ⇒ grupa
logiczna Budynek ⇒ Import
F3D
Po wywołaniu opcji otwierane jest okno, którym należy wskazać plik. Następnie można wprowadzić szkielet, lub jeszcze przed wstawieniem wejść w okno Właściwości elementu: Konstrukcja szkieletów prętowych:
Rys. 406 Okno właściwości wprowadzanego szkieletu
Wygląd – panel umożliwiający zdefiniowanie rodzaju, koloru i grubości pisaków dla wprowadzanego elementu na rzut, w widoku 3D będą pokazane powierzchnie, których materiał zadawany jest także w tym panelu. Dodatkowo domyślnie zaznaczona jest opcja Pokaż punkt wstawienia, którą w razie potrzeby można wyłączyć.
Nazwa – nazwa dla zespolonego szkieletu.
Kąt – kąt obrotu wstawianej na rzucie konstrukcji.
Wysokość bazowa – wysokość położenia wprowadzanej konstrukcji.
Zapisz w szablonie – zapisuje do szablonu ustawienia pisaków, wybranego stylu i inne parametry elementu.
Naciśnięcie przycisku OK pozwala na powrót do rysunku i wprowadzenie słupa. Wprowadzenie elementu polega na wskazaniu jego lokalizacji. Podczas rysowania, z poziomu okna wstawiania, okna zgłoszeń lub obszaru poleceń, dostępne są następujące funkcje:
• Odniesienie – umożliwia wstawienie szkieletu prętowego w zadanej odległości od wybranego punktu.
• Pomiędzy punktami (środek) – rozpoczyna rysowanie elementu w środku wskazanej odległości (odległość podaje się poprzez wskazanie dwóch punktów).
• Pomiędzy punktami (procentowo) – rozpoczyna rysowanie elementu w zadanym procentowym podziale wskazanej odległości (odległość podaje się poprzez wskazanie dwóch punktów).
• Anuluj – przerywa działanie funkcji bez wstawienia elementu.
Rys. 407 Przykład zaimportowanego do programu szkieletu konstrukcji
Wiecej: