Praca w trybie projektowania > Obiekty i grupy

Wykrywanie kolizji

Zasadniczo obiekt lub grupę obiektów można, z ograniczeniami wynikającymi z automatycznego opadania, umiejscawiać w dowolnym miejscu projektu. Nie ma więc żadnej przeszkody, żeby ustawić stołek w szafie, chociaż taka potrzeba wydaje się być co najmniej wątpliwa.

Aby temu zapobiec, można stosować tak zwaną funkcję wykrywania kolizji. Ta metoda oblicza wewnętrznie podczas przesuwania obiektów i grup obiektów, czy zachodzi niebezpieczeństwo ich zderzenia się z umiejscowionymi już obiektami.

Ze względu na to, że wyczuwanie kolizji wymaga długiego czasu pracy komputera, a przesuwanie szafy z jednego pokoju do drugiego, na dodatek przez drzwi byłoby bardzo ciężkim zadaniem, to funkcja wyczuwania kolizji jest na ogół prawie nie włączana. Funkcję wyczuwania kolizji można włączyć za pomocą klawisza Ctrl.

Podczas naciskania tego klawisza, obiekt daje przesuwać się tylko na wolnej przestrzeni. Oznaczałoby to - że gdy zbyt blisko zbliżymy się naszym stołkiem do szafy, to dalsze przesuwanie w tym kierunku zostanie uniemożliwione.

Funkcja wyczuwania kolizji nadaje się bardzo dobrze do umiejscawiania obiektów np. w rzucie poziomym  lub w rzucie pionowym .

Metoda ta ponadto jest bardzo przydatna przy zestawianiu regału segmentowego z wielu pojedynczych części składowych - segmentów. Najpierw należy wybrać ustawioną w tym celu w pomieszczeniu, część regału a następnie należy ją ciągnąć przy wciśniętym klawiszy Ctrl do ściany, aż do chwili, w której nie da się ona już dalej przesuwać. Teraz ta część regału znajduje się prawie przy samej ścianie. Analogiczne należy teraz postąpić z drugą częścią regału i dosunąć ją do pierwszej aż do momentu, w którym nie będzie jej można bardziej dosunąć. Teraz obie części regału stoją bezpośrednio obok siebie. Może okazać się koniecznym, dosunięcie ostatnio przysuwanej części regału, bardziej jeszcze do ściany. W tym celu należy tą część regału dosunąć przy wciśniętym klawiszu Ctrl w kierunku ściany, aż do chwili, gdy dalsze jej dosuwanie stanie się już niemożliwe. Teraz obie części regału ustawione są bezpośrednio obok siebie i tak blisko ściany jak to tylko jest możliwe. W ten sposób można umieszczać dowolną ilość obiektów (np. części regału) obok siebie, bez obawy, że zaczną one nachodzić jeden na drugi.

Taki sposób postępowania można porównać w przesuwaniem mebli w pomieszczeniu. Istotna różnica polega jednak na tym, że wynik takiego przesuwania mebli można najpierw zobaczyć na ekranie, bez uprzedniego ogromnego wysiłku i bez użycia siły.