Poligonalne wprowadzanie ścian

Stosując podczas poligonalnego wprowadzania ścian za pomocą ikony  numeryczny zapis, uzyskuję się znacznie rozszerzony zakres tej funkcji. Ponieważ różni się ona od takiej funkcji przy zapisie numerycznym, zostanie w tym miejscu szczegółowo opisana.

Przy wprowadzaniu poligonalnych ciągów ścian i przy włączonym zapisie numerycznym pojawia się następujące okno dialogowe wprowadzania:

Jak to jest już widoczne w tym oknie dialogowym, dzieli się wprowadzanie poligonalnych ciągów ścian, przy włączonym układzie numerycznym: na dwie części: najpierw musi być wprowadzony ciąg ściany za pomocą myszy. Nie chodzi przy tym o podanie dokładnych długości i kątów, ponieważ te będą wprowadzone w drugim etapie. Można jednak za pomocą Ctrl+Q, W, E określić punkt początkowy lub końcowy ściany np. w celu wykonania konkretnych zadań konstrukcyjnych.

Po wprowadzeniu kompletnego ciągu poligonalnego - podobnie jak przy wyłączonym numerycznym zapisie - należy nacisnąć ESC lub kliknąć na ikonie Przerwij i wtedy następuje przejście do drugiego etapu - „opracowanie ścian”. Teraz można wprowadzać po kolei, długości poszczególnych ścian. Za pomocą przełącznika opcji lewa płaszczyzna ściany, oś ściany lub prawa płaszczyzna ściany, istnieje teraz możliwość określenia części ściany, dla której wprowadzane są wartości.

Oba pola wprowadzania po lewej stronie w drugiej części zawierają współrzędne punktu końcowego płaszczyzny ściany względnie osi ściany. Zupełnie analogicznie jak przy innych numerycznych zapisach, można w tym miejscu dokonywać wyboru za pomocą obu pól znacznikowych rel. i bieg. czy wprowadzanie odbywać się będzie w wartościach względnych czy też bezwzględnych lub w układzie biegunowym czy kartezjańskim. Jeżeli zaznaczono bieg., to jako kąt przyjmowany jest zawsze kąt pomiędzy ścianą poprzednią a ścianą aktualną. Rozpoznać można to również za pomocą strzałki kierunkowej punktu odniesienia.

Wskazówka: Dla pierwszej ściany ciągu poligonowego przyjmowany jest jako kierunek zawsze kierunek x, ponieważ dla pierwszej ściany nie istnieje ściana „poprzednia”.

Prosimy zwrócić uwagę na to, że dane dla punktu końcowego są automatyczne dopasowywane, gdy następuje przełączenie pomiędzy lewą płaszczyzną ściany, osią ściany i prawą płaszczyzną ściany. Jeżeli np. następna ściana utworzy z aktualną ścianą, kąt wynoszący 90̊, a grubość następnej ściany wynosi 25 cm, to podczas przełączenia aktualnej ściany z lewej na prawą płaszczyznę ściany, wartość zapisanej długości zwiększy się automatycznie o 25 cm.

Za pomocą obu ikon poprzednia i następna przekształca się poprzednią wzgl. następną ścianę w aktualną ścianę. Rotowanie odbywa się tutaj również przez „koniec” ciągu poligonowego. Jeżeli znajdujemy się na ostatniej ścianie i klikniemy na następna, to znajdziemy się ponownie na pierwszej ścianie. Istnieje jeszcze jedna możliwość, a mianowicie nastawienia grubości dla każdej ściany. Jako grubość standardowa stosowana jest grubość aktualnego typu ściany, nastawianego przez kliknięcie z prawej strony przełącznika uniwersalnego .

Pole znacznikowe długość automatycznie pełni rolę pewnego rodzaju ‘„jokera”. Może on być nadany dla poligonalnego ciągu ścian tylko do dwóch ścian. Jeżeli nie został on nadany dla żadnej ściany, to dla wszystkich ścian można określić położenie punktu końcowego. Jeżeli nadany został dla dwóch ścian, to długość tych obu ścian jest automatycznie obliczana w taki sposób, że ciąg ścian będzie zamykany.

Przykład: Wprowadzamy pomieszczenie prostokątne w ten sposób, że rozpoczynamy po lewej stronie u dołu i po kolei idąc w lewą stronę, definiujemy w koło cztery ściany. Zaznaczmy teraz dla górnej i lewej ściany, długość automatycznie. Jeżeli następnie dokonana zostanie zmiana długości ściany dolnej - lub też ściany prawej, to długości ściany górnej i ściany lewej zostaną automatycznie dopasowane w ten sposób, że pomieszczenie będzie zawsze zamknięte.

Jeżeli tylko dla jednej ściany ciągu poligonowego zaznaczono długość automatycznie, to ArCon+ reaguje w sposób opisany poniżej: długość tej ściany zostaje dopasowana w ten sposób, aby ostatnia ściana ciągu poligonowego skierowana była na punkt początkowy pierwszej ściany.

Prosimy zwrócić uwagę na to, że pole znacznikowe długość automatycznie ukaże się na szarym tle, jeżeli ustawiono już dla dwóch ścian tego ciągu poligonowego długość automatycznie. Jeżeli zachodzi konieczność automatycznego określenia długości dla następnej ściany, to oznaczenie dla jednej z zaznaczonych do tej pory ścian, musi być cofnięte. Ponadto prosimy zauważyć, że przy ścianach, dla których zaznaczono długość automatycznie, zmiana jednego z obu pól wprowadzania, pociąga automatycznie za sobą, zmianę wartości w drugim polu wprowadzania.

Rada: Zamiast określania za pomocą obu ikon poprzednia i następna jak również za pomocą przełącznika opcji, lewa płaszczyzna ściany, oś ściany, prawa płaszczyzna ściany, także tą ścianę za pomocą myszy i określić następnie płaszczyznę ściany dla której mają być wprowadzane dane. W tym celu wystarczy kliknąć jeden raz na odpowiedniej płaszczyźnie ściany.

Po wprowadzenie danych dla wszystkich ścian, należy je potwierdzić za pomocą OK. W wyniku tego, w projekcie rozmieszczony zostanie kompletny poligonowy ciąg ścian, podczas którego następuje przecięcie się tych ścian, z obecnie już istniejącymi ścianami.