Wstawianie szczegółów zbrojenia

Każdy pręt wprowadzony do modelu może zostać „wyrzucony” na rysunku zbrojeniowym w postaci kopii pręta z przedstawionymi szczegółami (wymiarami) jego konstrukcji oraz załączonym opisem. Do tego celu w programie przewidziano dwie funkcje:  – Wstaw szczegóły pręta oraz  – Wstaw szczegóły wszystkich prętów. Obie funkcje dostępne są z głównego paska narzędziowego programu. Dodatkowo pierwsza z nich dostępna jest na pasku akcji dla pojedynczego pręta automatycznego, dowolnego pręta, a także dla grupy strzemion. Po wybraniu funkcji  – Wstaw szczegóły pręta oraz wskazaniu pręta w modelu, którego ona ma dotyczyć, wskazujemy lokalizację na rysunku „wyrzuconego” pręta. Rysunek „wyrzuconego” pręta nie jest obiektem modelu (jest niewidoczny w Widoku 3D), nie jest wliczany do wykazu stali zbrojeniowej i nie jest powiązany z żadnym widokiem czy też przekrojem. Rysunek szczegółów pręta poza jego kształtem zawiera: automatycznie nadawany numer pręta, jego średnicę, długość całkowitą, długości poszczególnych segmentów, zwymiarowane promienie gięcia i długości łuków. Sposób prezentacji tych parametrów uzależniony jest od ustawień wybranych w oknie Opcji programu. W oknie Właściwości elementu: Szczegóły pręta można ustawić wielkość czcionek dla opisów szczegółów pręta.

Rys. 29              Okno Właściwości szczegółów pręta

Funkcja  – Wstaw szczegóły wszystkich prętów działa analogicznie do wstawiania szczegółów pojedynczego pręta, lecz tym razem nie trzeba wskazywać prętów, dla których mają być wstawione szczegóły, a program w ramach rysunku sam znajduje pręty o różnych kształtach i wstawia pręty „wyrzucone” dla wszystkich kształtów na raz. W ramach prętów „wyrzuconych” można wstawić do rysunku kilka takich samych szczegółów prętów, a ich ilość nie wpływa na ilość prętów w modelu i wykazie stali. Każda modyfikacja rzeczywistego pręta w modelu (zmiana wymiarów, kształtu, średnicy itp.) odpowiednio modyfikuje w sposób automatyczny odpowiadający mu pręt „wyrzucony”.

Rys. 30              Przykładowe rysunki szczegółów prętów „wyrzuconych”

Po zaznaczeniu dowolnego rysunku ze szczegółami pręta dostępne są trzy punkty bazowe umożliwiające zmianę lokalizacji pręta „wyrzuconego” i osobno zmianę lokalizacji jego opisu i długości względem „wyrzuconego” pręta.

￿