Ogólna charakterystyka kształtowanego zbrojenia

Reguły kształtowania zbrojenia w programie nawiązują do wytycznych zawartych w normie PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2: wrzesień 2008. Przy kształtowaniu zbrojenia wymienione poniżej elementy prętów zbrojeniowych program wprowadza automatycznie:

      Haki strzemion kształtowane pod kątem prostym lub kątem 30 stopni, zależnie od ustawienia wybranego w Opcjach programu.

      Promienie gięcia prętów zbrojeniowych (przy wybraniu opcji uwzględniania promieni gięcia w Opcjach programu).

      Długości zakotwienia prętów podłużnych przy wypuszczeniu zbrojenia do rygli lub słupa wyższej kondygnacji.

Długość haków prostych dla strzemion ustalono na 10 średnic i nie mniej niż 7 cm. W przypadku haków strzemion zagiętych pod kątem 30 stopni – 5 średnic i nie mniej niż 5 cm. Haki automatyczne stosuje się tylko w przypadku strzemion. W przypadku pozostałych prętów, jako że Eurokod dotyczy tylko zbrojenia ze stali żebrowanej o granicy plastyczności od 400 do 600 MPa, nie zastosowano automatycznych haków.

Przy obliczaniu promieni gięcia dla strzemion posłużono się regułą zawartą w tablicy 8.1N normy PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2, a dla pozostałych prętów zastosowano dodatkowo sprawdzenie minimalnego promienia gięcia według wzoru 8.1 normy jw.

Długości zakotwienia prętów podłużnych do elementów przyległych (rygli lub słupa wyższej kondygnacji) wyznaczono ze wzorów 8.10 i 8.11 normy PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2.

Kolejność wstawiania zbrojenia do słupa jest dowolna, lecz z uwagi na to, że zbrojenie wstawiane dopasowywane jest do kształtu przekroju słupa, a dokładniej do wielkości otulenia zbrojenia zdefiniowanego we Właściwościach słupa, zaleca się zachować zasadę, że w pierwszej kolejności wprowadzamy zbrojenie poprzeczne, a następnie podłużne. W przeciwnym przypadku, gdy na początku wprowadzimy automatyczne zbrojenie podłużne, układane jest ono w odsunięciu o wartość otulenia od wszystkich krawędzi przekroju, a następnie, po wprowadzeniu strzemion, odsuwane jest ono ponownie w kierunku wnętrza słupa dodatkowo o grubość strzemienia. Dzieje się tak wówczas, gdy zbrojenie podłużne i poprzeczne zakładane jest w trybie automatycznym. Dlatego też należy tu pamiętać o zasadzie, że jeśli chcemy wyłączyć tryb automatyczny dla strzemion, to w pierwszej kolejności należy wyłączyć tryb automatyczny dla prętów podłużnych. W innym przypadku pręty podłużne automatyczne znów znajdą się w odległości otulenia od krawędzi zewnętrznych przekroju, a grubość strzemion z wyłączonym trybem automatycznym przy tym odsunięciu będzie pominięta.

￿